Huawei klar med patent på sit nye mobil-styresystem i ni europæiske lande

Den kinesiske mobilproducent Huawei er nu klar til at patentere sit nye styresystem til sine telefoner i ni europæiske lande.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Hongmeng er navnet på Huaweis nye styresystemm, der fremover kan blive en del af selskabets telefoner.

Det kinesiske selskab er nu klar med et patent på styresystemet i ni europæiske lande.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Læs også: Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Patentansøgningerne kommer efter, at USA har meddelt, at man vil udelukke alt brug af Huawei hos amerikanske selskaber.

Dermed er Huawei forhindret i at fortsætte samarbejdet med Google, der står bag Android styresystemet, og som i dag bliver brugt på Huaweis telefoner.

Hongmeng operativ systemet er ifølge Reuters en backup, hvis USA gør alvor af boykottet af Huawei, og dermed gør samarbejdet med Google helt umuligt.

Det fremgår ikke hvilke europæiske lande Huawei har patenteret sit styresystem i, men ligendende ansøgninger er allerede sendt til Cambodia, Canada, Sydkorea og New Zealand.

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S