Dansk energiselskab var godt i gang med at overtage Telias danske forretning

Det danske energiselskab SE havde i fjor kig på Telias danske forretning, som direktør Niels Duedahl ønskede at købe. Men handlen blev ikke til noget.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Det danske energiselskab SE overvejede i fjor at købe Telias danske forretning og var godt i gang med de indledende manøvrer, inden overtagelsen blev afblæst, skriver Finans.

Ifølge avisen var planerne så langt fremme, at der blev foretaget due diligence på Telias danske forretning. Men i sidste ende vendte SE’s bestyrelse tommelfingeren ned ad til planerne.

Opkøbet blev af SE-direktør Niels Duedahl set som en mulighed for SE til at komme ind på 5G-markedet, som er en trussel mod den fiberforretning, som SE har investeret massivt i i de senere år.

“5G er både en strategisk mulighed og en potentiel trussel for fibernettet. Spørgsmålet er, om vi selv skal gå ind som en 5G-operatør for at eliminere truslen? Det er helt klart noget, vi har på radaren, men vi har ikke taget en beslutning endnu,« siger han til Finans.

Læs også:

Derfor har Telia reduceret dansk medarbejderstab betydeligt: Her er fremtidsudsigterne

Kæmpe oprydningsopgave venter for Eniigs nye CIO, Morten Mathiasen: Her er hans plan

Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S