Dansk energiselskab var godt i gang med at overtage Telias danske forretning

Det danske energiselskab SE havde i fjor kig på Telias danske forretning, som direktør Niels Duedahl ønskede at købe. Men handlen blev ikke til noget.

Artikel top billede

(Foto: PR/ Kristian Brasen)

Det danske energiselskab SE overvejede i fjor at købe Telias danske forretning og var godt i gang med de indledende manøvrer, inden overtagelsen blev afblæst, skriver Finans.

Ifølge avisen var planerne så langt fremme, at der blev foretaget due diligence på Telias danske forretning. Men i sidste ende vendte SE’s bestyrelse tommelfingeren ned ad til planerne.

Opkøbet blev af SE-direktør Niels Duedahl set som en mulighed for SE til at komme ind på 5G-markedet, som er en trussel mod den fiberforretning, som SE har investeret massivt i i de senere år.

“5G er både en strategisk mulighed og en potentiel trussel for fibernettet. Spørgsmålet er, om vi selv skal gå ind som en 5G-operatør for at eliminere truslen? Det er helt klart noget, vi har på radaren, men vi har ikke taget en beslutning endnu,« siger han til Finans.

Læs også:

Derfor har Telia reduceret dansk medarbejderstab betydeligt: Her er fremtidsudsigterne

Kæmpe oprydningsopgave venter for Eniigs nye CIO, Morten Mathiasen: Her er hans plan

Fiberselskaberne Eniig og SE fusionerer: Det nye selskab skal servicere mere end en million tv- og internetkunder

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse