Telia og Ewii går sammen i stor bredbåndsaftale: Telia flytter bredbåndskunder over på Ewiis fibernet

Telia og det jyske energiselskab Ewii går sammen bredbåndslevering i Vejle, Kolding, Fredericia, Vejen og Middelfart. “Den nye aftale er blandt de første af sin art i Danmark,” lyder det fra selskaberne.

Artikel top billede

Telia og energiselskabet Ewii giver hinanden håndslag på en ny partneraftale om levering af fiberbredbånd i Trekantsområdet.

Aftalen betyder, at alle Telias bredbåndskunder i området omkring Vejle, Kolding, Fredericia, Vejen og Middelfart fra sommer vil blive flyttet over på Ewiis fibernet.

Til gengæld vil Ewii nyde godt af det, som Telia kalder for ‘teleselskabets kommercielle kompetencer.’

Parterne kalder aftalen for ‘den første af sin slags i Danmark.’

“Jeg er meget stolt over, at EWII nu kan præsentere kunderne i Trekantområdet for en ny udbyder på vores fibernet. Det betyder flere valg og flere muligheder, og det er med til at gøre fibernettet endnu mere attraktivt,” lyder det fra CEO i Ewii, Lars Bonderup Bjørn, i en udsendt meddelelse.

Energiselskabet meddeler, at omkring 40.000 husstande i området i dag har installeret en fiberforbindelse fra Ewii, mens yderligere 65.000 husstande har kablerne liggende i vejen lige uden for huset.

For Telia betyder aftalen, at selskabet kan forsyne flere danskere med hurtigere fiberløsninger, meddeler selskabet.

“Vi glæder os til at kunne forsyne endnu flere kunder i trekantområdet med hurtige fiberløsninger, som understøtter kundernes behov for fremtidens teleløsninger. Dermed kan vi tilbyde høj bredbåndshastighed kombineret med attraktive services som blandt andet Telia TV, HBO, Spotify og stærke mobilabonnementer med fri data,” meddeler Telia-direktør Morten Bentzen.

Ewii har sat op mod en milliard kroner af til at udrulle fibernet i Trekantsområdet.

Det kan du læse mere om her: EWII vil investere op mod en milliard kroner i fiber: "Vi har valgt at betragte fibernet som en infrastrukturydelse på linje med el, vand og varme"

Læs også:

Fibernet på vej til tusindvis af husstande på Sjælland: Se hvilket områder her

Telia Danmark har skåret 17 procent af medarbejderstaben væk og tabt tusindvis af kunder i det seneste år

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job