Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Den danske tech-virksomhed Phase One, der har Amazon og Google blandt sine kunder, er blevet solgt for et milliard beløb.

Artikel top billede

Den danske virksomhed Phase One, der er specialiseret i foto-teknologi, er blevet solgt for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Det er ifølge Finans kapitalfonden Axcel, der har overtaget aktiemajoriteten, i selskabet fra kapitalfonden Silverfleet samt en gruppe bestående af 31 ledere og medarbejdere i Phase One.

“Det er klart, at Axcel ikke går ind i dette, hvis man ikke tror på, at der er et stort potentiale at realisere. Jeg tror, at alle medarbejdere er stolte af at få det skulderklap,” siger Henrik Håkonsson, der er medejer og administrerende direktør i Phase One til Finans.

Phase One har fået succes ved at udvikle avanceret kamera-teknologi, der ifølge Finans blandt andet bliver brugt af Google og Amazon. Google bruge blandt andet teknologien til Google Maps.

De seneste år er selskabet dog i stigende grund af begyndt at fokusere på at udvikle software.

Phases Ones nye ejer, Axcel, har tidligere varslet, at selskabet satsede på at opkøbe en dansk tech-virksomhed inden starten på sommeren.

Det kan du læse mere om her: Axcel kan lande næste store it-opkøb i dansk it-branche inden sommer

Event: Årets CIO 2026

Andre events | København

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS