Dansk tech-virksomhed solgt for milliardbeløb

Den danske tech-virksomhed Phase One, der har Amazon og Google blandt sine kunder, er blevet solgt for et milliard beløb.

Artikel top billede

Den danske virksomhed Phase One, der er specialiseret i foto-teknologi, er blevet solgt for et beløb på 1,5 milliarder kroner.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Det er ifølge Finans kapitalfonden Axcel, der har overtaget aktiemajoriteten, i selskabet fra kapitalfonden Silverfleet samt en gruppe bestående af 31 ledere og medarbejdere i Phase One.

“Det er klart, at Axcel ikke går ind i dette, hvis man ikke tror på, at der er et stort potentiale at realisere. Jeg tror, at alle medarbejdere er stolte af at få det skulderklap,” siger Henrik Håkonsson, der er medejer og administrerende direktør i Phase One til Finans.

Phase One har fået succes ved at udvikle avanceret kamera-teknologi, der ifølge Finans blandt andet bliver brugt af Google og Amazon. Google bruge blandt andet teknologien til Google Maps.

De seneste år er selskabet dog i stigende grund af begyndt at fokusere på at udvikle software.

Phases Ones nye ejer, Axcel, har tidligere varslet, at selskabet satsede på at opkøbe en dansk tech-virksomhed inden starten på sommeren.

Det kan du læse mere om her: Axcel kan lande næste store it-opkøb i dansk it-branche inden sommer

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PETs ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job