Bredbåndsfirmaet Fastspeed beskylder TDC for ufine kneb i jagt på antenneforeninger

Fastspeed beskylder TDC for at anvende ufine kneb på markedet for bredbånd til antenneforetninger.

Artikel top billede

Det danske fiberselskab Fastspeed mener, at TDC bruger ufine kneb og skræmmekampagner for at forhindre, at Fastspeed kan komme til at udfordre TDC på markedet for bredbånd til antenneforeninger, skriver ITWatch.

Fastspeed har klaget til Erhvervsstyrelsen med beskyldninger om, at TDC ‘ikke respekterer de private netejeres naturlige ret til selv at disponere over deres net.”

Problemet ligger i, at en række antenneforeninger har hyret Yousee til at håndtere deres net. Og i disse tilfælde er det ikke muligt at komme ind på nettene for andre leverandører.

Fastspeed mener her, at antenneforeninger har lov til at åbne deres net for udvalgte udbydere.

Ifølge selskabet vil Yousee kun enten åbne helt op eller ej. Og det har ifølge Fastspeed fået antenneforeningerne til at droppe muligheden, da de ikke ønsker, at eksempelvis Boxer eller Stofa kommer ind på deres net.

“Adskillige af de møder, Fastspeed havde aftalt med større foreninger, er af disse blevet aflyst med den begrundelse, at så længe det ikke er sikret, at foreningerne selv fortsat har styr over, hvem der ud over Yousee kan tilbyde bredbånd på deres net, vil de være afventende med at udfordre deres relationer til Yousee,” lyder det fra Fastspeed.

TDC afviser ifølge ITWatch beskyldningerne.

Læs også:

Televeteranen Peter Mægbæk: Der skal ny lovgivning til for at skabe ordentlig konkurrence på bredbåndsmarkedet - det minder efterhånden om elmarkedet

Peter Mægbæks bredbåndsfirma Fastspeed åbner for kunder i dag - får kun et produkt: 'Smider prisbombe'

Fastspeed får først adgang til Jysk Energis bredbånd i 2020

Små leverandører: Elselskabernes skyhøje priser for fibernet holder os ude af markedet

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg