Microsoft, Dell, HP og Intel i samlet modstand mod straftold på kinesiske produkter: Se deres statement her

Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod amerikansk plan, der kan forøge pc-priserne med op til 20 procent.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fire amerikanske tech-giganter Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod præsident Donald Trumps plan om at lægge straftold på en lang række kinesiske produkter.

De fire tech-giganter er utilfredse med, at Trump vil inkludere laptop- og tablet-computere på den sorte liste over produkter, der skal lægges straftold på.

I en fælles meddelelse - som du finder her - peger de på, straftolden vil ramme forbrugerne og hele industrien uden at få konsekvenser for Kina’s handels-praksis, hvilket er det tilsigtede.

“Amerikanske laptop-producenter er for tiden afhængig af kinesiske leverandører for at kunne leve op til efterspørgslen i USA,” meddeler de.

De peger på, at det ikke er muligt at overgå til alternative leverandører inden for en overskuelig fremtid.

“Tarifferne vil skade førende amerikanske tech-firmaer og stå i vejen for deres muligheder for innovation og for at konkurrere på det globale marked,” meddeler de.

De fire selskaber peger på, at de tilsammen står for godt halvdelen af alle solgte notebooks og tablet-computere på det amerikanske marked.

Straftolden vil her betyde, at priserne vil stige med mindst 19 procent, vurderer de.

Dell, HP, Microsoft og Intel meddeler, at de tilsammen investerede 35 milliarder dollar alene på udvikling i 2018.

Straftolden vil betyde, at de vil blive nødt til at omdirigere midler fra innovation til salg, ligesom straftolden vil give en konkurrencemæssig fordel til de af deres konkurrenter, der ikke er hjemmehørende i USA.

Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Store tech-firmaer forbyder ansatte at drøfte teknologi med Huawei: Kan ramme 5G-udviklingen

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S