Microsoft, Dell, HP og Intel i samlet modstand mod straftold på kinesiske produkter: Se deres statement her

Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod amerikansk plan, der kan forøge pc-priserne med op til 20 procent.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fire amerikanske tech-giganter Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod præsident Donald Trumps plan om at lægge straftold på en lang række kinesiske produkter.

De fire tech-giganter er utilfredse med, at Trump vil inkludere laptop- og tablet-computere på den sorte liste over produkter, der skal lægges straftold på.

I en fælles meddelelse - som du finder her - peger de på, straftolden vil ramme forbrugerne og hele industrien uden at få konsekvenser for Kina’s handels-praksis, hvilket er det tilsigtede.

“Amerikanske laptop-producenter er for tiden afhængig af kinesiske leverandører for at kunne leve op til efterspørgslen i USA,” meddeler de.

De peger på, at det ikke er muligt at overgå til alternative leverandører inden for en overskuelig fremtid.

“Tarifferne vil skade førende amerikanske tech-firmaer og stå i vejen for deres muligheder for innovation og for at konkurrere på det globale marked,” meddeler de.

De fire selskaber peger på, at de tilsammen står for godt halvdelen af alle solgte notebooks og tablet-computere på det amerikanske marked.

Straftolden vil her betyde, at priserne vil stige med mindst 19 procent, vurderer de.

Dell, HP, Microsoft og Intel meddeler, at de tilsammen investerede 35 milliarder dollar alene på udvikling i 2018.

Straftolden vil betyde, at de vil blive nødt til at omdirigere midler fra innovation til salg, ligesom straftolden vil give en konkurrencemæssig fordel til de af deres konkurrenter, der ikke er hjemmehørende i USA.

Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Store tech-firmaer forbyder ansatte at drøfte teknologi med Huawei: Kan ramme 5G-udviklingen

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S