Microsoft, Dell, HP og Intel i samlet modstand mod straftold på kinesiske produkter: Se deres statement her

Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod amerikansk plan, der kan forøge pc-priserne med op til 20 procent.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De fire amerikanske tech-giganter Microsoft, Dell, HP og Intel protesterer i samlet flok mod præsident Donald Trumps plan om at lægge straftold på en lang række kinesiske produkter.

De fire tech-giganter er utilfredse med, at Trump vil inkludere laptop- og tablet-computere på den sorte liste over produkter, der skal lægges straftold på.

I en fælles meddelelse - som du finder her - peger de på, straftolden vil ramme forbrugerne og hele industrien uden at få konsekvenser for Kina’s handels-praksis, hvilket er det tilsigtede.

“Amerikanske laptop-producenter er for tiden afhængig af kinesiske leverandører for at kunne leve op til efterspørgslen i USA,” meddeler de.

De peger på, at det ikke er muligt at overgå til alternative leverandører inden for en overskuelig fremtid.

“Tarifferne vil skade førende amerikanske tech-firmaer og stå i vejen for deres muligheder for innovation og for at konkurrere på det globale marked,” meddeler de.

De fire selskaber peger på, at de tilsammen står for godt halvdelen af alle solgte notebooks og tablet-computere på det amerikanske marked.

Straftolden vil her betyde, at priserne vil stige med mindst 19 procent, vurderer de.

Dell, HP, Microsoft og Intel meddeler, at de tilsammen investerede 35 milliarder dollar alene på udvikling i 2018.

Straftolden vil betyde, at de vil blive nødt til at omdirigere midler fra innovation til salg, ligesom straftolden vil give en konkurrencemæssig fordel til de af deres konkurrenter, der ikke er hjemmehørende i USA.

Læs også:

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Store tech-firmaer forbyder ansatte at drøfte teknologi med Huawei: Kan ramme 5G-udviklingen

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S