Flash nærmer sig sin dødsdag: Se hvordan din browser allerede nu indstilles til aflivningen

Adobes Flash Player nærmer sig sin pensionerings-dato, hvor Adobe vil lægge teknologien i graven. Se her, hvordan de forskellige browser-leverandører håndterer situationen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan Microsoft, Apple, Google og Mozillas indretter sig på Flash' dødsdag.
  • Se hvad det kommer til at betyde for dig og din browserbrug.
734
3:45 min
Det er to år siden, at Adobe meddelte, at der var blevet sat en dødsdag på den meget udbredte, men også notorisk usikre, Flash Player.

Det kan du læse mere om her: Adobe tager (omsider) livet af Flash ... aflivningen begynder i 2020

Flash Player-plugin’en var engang enormt udbredt, men har også samtidig været en af de enkeltstående produkter, der har givet flest it-sikkerhedsansvarlige grå hår.

Til næste år er det altså slut: Her vil Adobe ifølge den plan, som selskabet udmeldte for to år siden, udsende den allersidste opdatering til Flash Player, der altså dermed efterlades på de evige jagtmarker som udfaset produkt.

Det har tvunget de store browser-producenter Microsoft, Mozilla, Google og Apple til at indrette sig efter den nye situation.

Her får du et overblik over de planer, som de enkelte browser-firmaer har, når det gælder Flash Player i fremtiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S