Facebook opruster i Danmark: Skal have 20 medarbejdere på dansk salgskontor

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet blandt andet søger ny landechef til dansk salgskontor i Valby ved København.

Artikel top billede

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet nu har 13 medarbejdere og yderligere fem på vej, ligesom det for tiden søger en landechef, skriver Finans.

Facebook åbnede i fjor kontor i Danmark i det centrale København med dengang seks medarbejdere, men er altså nu flyttet til Valby.

Det kan du læse mere om her: Facebook åbner kontor i Danmark - seks medarbejdere skal rådgive danske mediebureauer.

“Vi er nødt til at være til stede lokalt i de lande, der er vigtige for os. Og vi kan se et stort behov hos vores danske kunder, for at vi er tættere på dem,” siger nordisk chef Martin Ingemansson til avisen.

Facebooks lokalafdeling kommer til at fokusere hårdt på at nå de danske annoncører, der gerne skal lægge penge for at annoncere på det store site.

Arbejdet kommer derfor ikke mindst til at handle om rådgivning til danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annoncering på Facebook-platformen.

Facebook Danmarks flerårige chef, Daniel Käfer, meddelte i foråret, at han stoppede for at tage en pause til sig selv og sin familie.

Det kan du læse mere om her: Facebook søger ny landechef for den danske forretning: Se kravene her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS