Facebook opruster i Danmark: Skal have 20 medarbejdere på dansk salgskontor

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet blandt andet søger ny landechef til dansk salgskontor i Valby ved København.

Artikel top billede

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet nu har 13 medarbejdere og yderligere fem på vej, ligesom det for tiden søger en landechef, skriver Finans.

Facebook åbnede i fjor kontor i Danmark i det centrale København med dengang seks medarbejdere, men er altså nu flyttet til Valby.

Det kan du læse mere om her: Facebook åbner kontor i Danmark - seks medarbejdere skal rådgive danske mediebureauer.

“Vi er nødt til at være til stede lokalt i de lande, der er vigtige for os. Og vi kan se et stort behov hos vores danske kunder, for at vi er tættere på dem,” siger nordisk chef Martin Ingemansson til avisen.

Facebooks lokalafdeling kommer til at fokusere hårdt på at nå de danske annoncører, der gerne skal lægge penge for at annoncere på det store site.

Arbejdet kommer derfor ikke mindst til at handle om rådgivning til danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annoncering på Facebook-platformen.

Facebook Danmarks flerårige chef, Daniel Käfer, meddelte i foråret, at han stoppede for at tage en pause til sig selv og sin familie.

Det kan du læse mere om her: Facebook søger ny landechef for den danske forretning: Se kravene her.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S