Facebook opruster i Danmark: Skal have 20 medarbejdere på dansk salgskontor

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet blandt andet søger ny landechef til dansk salgskontor i Valby ved København.

Artikel top billede

Facebook er godt i gang med at opruste i Danmark, hvor selskabet nu har 13 medarbejdere og yderligere fem på vej, ligesom det for tiden søger en landechef, skriver Finans.

Facebook åbnede i fjor kontor i Danmark i det centrale København med dengang seks medarbejdere, men er altså nu flyttet til Valby.

Det kan du læse mere om her: Facebook åbner kontor i Danmark - seks medarbejdere skal rådgive danske mediebureauer.

“Vi er nødt til at være til stede lokalt i de lande, der er vigtige for os. Og vi kan se et stort behov hos vores danske kunder, for at vi er tættere på dem,” siger nordisk chef Martin Ingemansson til avisen.

Facebooks lokalafdeling kommer til at fokusere hårdt på at nå de danske annoncører, der gerne skal lægge penge for at annoncere på det store site.

Arbejdet kommer derfor ikke mindst til at handle om rådgivning til danske annoncører og mediebureauer om, hvordan de får mest muligt ud af deres annoncering på Facebook-platformen.

Facebook Danmarks flerårige chef, Daniel Käfer, meddelte i foråret, at han stoppede for at tage en pause til sig selv og sin familie.

Det kan du læse mere om her: Facebook søger ny landechef for den danske forretning: Se kravene her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job