Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Det milliardstore aktieprogram hos Nets kan føre til et politisk indgreb, lyder det fra rød blok.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets lukrative aktieprogram, der kan give Nets topledelse en samlet gevinst på syv milliarder kroner, kan tvinge politikerne til reguleringer af selskabet. Det skriver Børsen.

"Det er med længder det mest groteske eksempel, men vi ser jo også andre virksomheder, der skruer både grundløn og bonusser i vejret, og jeg kan ikke forestille mig, at et nyt flertal ikke vil se på det, for det udfordrer sammenhængskraften,” siger Lisbeth Bech Poulsen, der er folketingsmedlem for SF, til Børsen.

Læs også: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Radikale: Klar til at grinbe ind
Peter Hummelgaard fra Socialdemokratiet siger desuden i Børsen, at aktieprogrammet er udtryk for, at ledelsen i Nets har mistet jordforbindelsen, mens Martin Lidegaard fra Det Radikale Venstre oplyser, at partiet er parat til at gribe ind, hvis Nets ikke selv handler på kritikken.

Ifølge Børsen vil en regulering senest kunne komme til efteråret, og den vil eventuelt kunne bestå af en regulering af Nets priser.

I går afviste Nets bestyrelsesformand Stefan Götz at oplyse, hvor meget Nets direktøren Bo Nilsson kan indkassere på aktieprogrammet.

Men det har tidligere været vurderet, at Nets-chefen selv står til en gevinst på 1,9 millarder kroner hvis programmet giver fuldt udbytte.

Læs også: Nets afviser at fremlægge topchefs potentielle gigant-gevinst

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse