Nets aktiefest kan føre til politisk indgreb: "Det er med længder det mest groteske eksempel"

Det milliardstore aktieprogram hos Nets kan føre til et politisk indgreb, lyder det fra rød blok.

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Nets lukrative aktieprogram, der kan give Nets topledelse en samlet gevinst på syv milliarder kroner, kan tvinge politikerne til reguleringer af selskabet. Det skriver Børsen.

"Det er med længder det mest groteske eksempel, men vi ser jo også andre virksomheder, der skruer både grundløn og bonusser i vejret, og jeg kan ikke forestille mig, at et nyt flertal ikke vil se på det, for det udfordrer sammenhængskraften,” siger Lisbeth Bech Poulsen, der er folketingsmedlem for SF, til Børsen.

Læs også: Lukrativt program kan sende syv milliarder til Nets-ledelse

Radikale: Klar til at grinbe ind
Peter Hummelgaard fra Socialdemokratiet siger desuden i Børsen, at aktieprogrammet er udtryk for, at ledelsen i Nets har mistet jordforbindelsen, mens Martin Lidegaard fra Det Radikale Venstre oplyser, at partiet er parat til at gribe ind, hvis Nets ikke selv handler på kritikken.

Ifølge Børsen vil en regulering senest kunne komme til efteråret, og den vil eventuelt kunne bestå af en regulering af Nets priser.

I går afviste Nets bestyrelsesformand Stefan Götz at oplyse, hvor meget Nets direktøren Bo Nilsson kan indkassere på aktieprogrammet.

Men det har tidligere været vurderet, at Nets-chefen selv står til en gevinst på 1,9 millarder kroner hvis programmet giver fuldt udbytte.

Læs også: Nets afviser at fremlægge topchefs potentielle gigant-gevinst

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S