Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

Der har i årevis ikke været faste kontroller af personalets snagen i patientjournalerne i Region Hovedstadens Sundhedsplatformen.

Artikel top billede

Der har i flere år ikke været nogen fast kontrol af, om ansatte snager i patientjournalerne i Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden, viser en rapport fra advokatfirmaet Bech-Bruun, skriver Politiken.

I Region Hovedstaden bliver der kun foretaget manuelle stikprøver af, om sundhedspersonale kigger i journaler uden påviselig grund - eksempelvis i naboers, kollers eller familiemedlemmers journaler.

Det udløser hård kritik.

“Regionen tilsidesætter det ansvar, de har som dataansvarlig myndighed. Det er nærmest en ren tilståelsessag. Rapporten peger på, at de kontrolmekanismer, de har sat op, er så bredmaskede, at der reelt ingen kontrol er,” lyder det fra lektor i sundhedsret på SDU, Kent Kristensen, til avisen.

Hertil kommer, at supportmedarbejdere ansat af amerikanske Epic, der står bag Sundshedsplatformen, i både Storbritannien og USA har adgang til personoplysninger på patienter og ansatte.

Region Hovedstaden påpeger, at alle data er i Danmark og at regionen mener, at der ikke er nogen grund til bekymring.

Ifølge Politiken forlanger Enhedslisten, SF, Konservative, LA og DF handling fra den kommende sundhedsminister.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job