Personale kan snage i private data i Sundhedsplatformen: Data ender i USA

Der har i årevis ikke været faste kontroller af personalets snagen i patientjournalerne i Region Hovedstadens Sundhedsplatformen.

Artikel top billede

Der har i flere år ikke været nogen fast kontrol af, om ansatte snager i patientjournalerne i Sundhedsplatformen i Region Hovedstaden, viser en rapport fra advokatfirmaet Bech-Bruun, skriver Politiken.

I Region Hovedstaden bliver der kun foretaget manuelle stikprøver af, om sundhedspersonale kigger i journaler uden påviselig grund - eksempelvis i naboers, kollers eller familiemedlemmers journaler.

Det udløser hård kritik.

“Regionen tilsidesætter det ansvar, de har som dataansvarlig myndighed. Det er nærmest en ren tilståelsessag. Rapporten peger på, at de kontrolmekanismer, de har sat op, er så bredmaskede, at der reelt ingen kontrol er,” lyder det fra lektor i sundhedsret på SDU, Kent Kristensen, til avisen.

Hertil kommer, at supportmedarbejdere ansat af amerikanske Epic, der står bag Sundshedsplatformen, i både Storbritannien og USA har adgang til personoplysninger på patienter og ansatte.

Region Hovedstaden påpeger, at alle data er i Danmark og at regionen mener, at der ikke er nogen grund til bekymring.

Ifølge Politiken forlanger Enhedslisten, SF, Konservative, LA og DF handling fra den kommende sundhedsminister.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job