USA retter cyberangreb mod Iran

USA har angrebet iranske cyvbermål i et ‘gengældelsesangreb.’

Artikel top billede

USA angreb torsdag i sidste uge iranske mål i et cyberangreb, der fungerede som gengældelse for den iranske nedskydning af en amerikansk drone tidligere på ugen.

Det beretter amerikanske Yahoo News, som citerer efterretningsfolk.

Angrebet blev rettet mod det, som mediet kalder for en ‘iransk spion-gruppe,’ der i de senere år har tracket og digitalt angrebet skibs-trafikken i Hormuz-strædet.

Ifølge Washington Post har angrebet ‘skadet’ Irans militære systemer, mens New York Times skriver, at cyberangrebet også ramte de iranske missil-systemer.

Ifølge avisen har angrebet været planlagt i ugevis.

USA har tidligere gennemført cyberangreb mod iranske mål. Mest kendt er den berømte Stuxnet-orm, der blev sendt ind i iranske atom-reaktorer og som amerikanerne menes at stå bag.

Læs også: Er en ny supervirus på vej? Mystisk Stuxnet-klon på spil på nettet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura