Datatilsynet siger nej til klarere retningslinjer for brug af public cloud: "Kommunerne og regionerne skal bare være de gode dataansvarlige, de er i alle andre sammenhænge"

"Det er ikke nødvendigvis retningslinjer fra Datatilsynet, der er behov for." Det er meldingen fra Datatilsynet til landets kommuner og regioner, der efterspørger klarere retningslinjer for den offentlige sektors brug af de internationale it-giganters cloud-løsninger. Læs her hvordan Datatilsynet anbefaler, de offentlige institutioner skal forholde sig til de internationale cloud-underleverandører.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Datatilsynets syn på, hvordan offentlige institutioner skal vælge internationale cloud-underleverandør
  • Læs hvorfor Datatilsynet ikke mener, at det er tilsynets opgave at regulere it-giganternes betingelser
  • Find ud af hvorfor Datatilsynet mener problematikken er juridisk og ikke teknologisk
  • Få Datatilsynets anbefalinger til, hvordan man som offentlig institution skal forholde sig problematikken
  • Sådan skal kommuner og regioner forholde sig til krigsreglen
1.523
7:45 min
Datatilsynet er på ingen måde mod brug af cloud-løsninger i den offentlige sektor, og der er ikke nødvendigvis behov for klarere retningslinjer på området.

Det er beskeden fra Datatilsynet i kølvandet på, at alle landets 98 kommuner og fem regioner har droppet Amazon Web Services (AWS) som public cloud-underleverandør på det første landsdækkende fællesudbud for telemedicin, Det Fælles Udbud og Udvikling af Telemedicin (FUT).

Fravalget af AWS skyldes for

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,