NNIT i gang med sparerunde efter nedjustering

NNIT indleder sparerunde, efter selskabet i maj overraskende nedjusterede forventningerne.

Artikel top billede

NNIT skal spare penge, efter selskabet i maj nedjusterede forventningerne til indtjeningen.

Det fortæller selskabets bestyrelsesformand, Carsten Dilling, til ITWatch.

Han peger her på, at NNIT skal have reduceret omkostningerne, og at selskabet nu har iværksat forskellige tiltag i den retning.

På spørgsmålet om, hvorvidt det vil føre til fyringer i selskabet, svarer Carsten Dilling, at det er 'for tidligt' at sige noget om.

“Det ruller dag for dag lige nu, og det er en blanding af alle mulige ting. Blandt andet automatisering og sikring af, at vi bliver mere effektive. Det er optimering af driften, det er fornuftige investeringer, og så er det et cost-program, som kører på alle cylindre," siger han.

Læs også:

Novo Nordisk-projekter tvinger NNIT til nedjustering: "Vores overskudsgrad er meget skuffende"

NNIT’s ejere taber en halv milliard kroner på få timer

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,