NNIT i gang med sparerunde efter nedjustering

NNIT indleder sparerunde, efter selskabet i maj overraskende nedjusterede forventningerne.

Artikel top billede

NNIT skal spare penge, efter selskabet i maj nedjusterede forventningerne til indtjeningen.

Det fortæller selskabets bestyrelsesformand, Carsten Dilling, til ITWatch.

Han peger her på, at NNIT skal have reduceret omkostningerne, og at selskabet nu har iværksat forskellige tiltag i den retning.

På spørgsmålet om, hvorvidt det vil føre til fyringer i selskabet, svarer Carsten Dilling, at det er 'for tidligt' at sige noget om.

“Det ruller dag for dag lige nu, og det er en blanding af alle mulige ting. Blandt andet automatisering og sikring af, at vi bliver mere effektive. Det er optimering af driften, det er fornuftige investeringer, og så er det et cost-program, som kører på alle cylindre," siger han.

Læs også:

Novo Nordisk-projekter tvinger NNIT til nedjustering: "Vores overskudsgrad er meget skuffende"

NNIT’s ejere taber en halv milliard kroner på få timer

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg