NNIT i gang med sparerunde efter nedjustering

NNIT indleder sparerunde, efter selskabet i maj overraskende nedjusterede forventningerne.

Artikel top billede

NNIT skal spare penge, efter selskabet i maj nedjusterede forventningerne til indtjeningen.

Det fortæller selskabets bestyrelsesformand, Carsten Dilling, til ITWatch.

Han peger her på, at NNIT skal have reduceret omkostningerne, og at selskabet nu har iværksat forskellige tiltag i den retning.

På spørgsmålet om, hvorvidt det vil føre til fyringer i selskabet, svarer Carsten Dilling, at det er 'for tidligt' at sige noget om.

“Det ruller dag for dag lige nu, og det er en blanding af alle mulige ting. Blandt andet automatisering og sikring af, at vi bliver mere effektive. Det er optimering af driften, det er fornuftige investeringer, og så er det et cost-program, som kører på alle cylindre," siger han.

Læs også:

Novo Nordisk-projekter tvinger NNIT til nedjustering: "Vores overskudsgrad er meget skuffende"

NNIT’s ejere taber en halv milliard kroner på få timer

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S