CGI vil købe op i Danmark: Er i gang med at kigge på kandidater

CGI er godt i gang med at undersøge det danske marked for opkøbsemner. Fokus er på tre sektorer.

Artikel top billede

(Foto: CGI/Bjarne R.Mikkelsen)

CGI Danmark vil inden alt for længe købe virksomheder på det danske marked.

Det sker efter, at moderselskabet i foråret købte it-konsulenthuset Acando, fortæller direktør Michael Hermansen til ITWatch.

“Med opkøbet af Acando skaber vi stor vækst i Sverige og Norge. Derfor er radaren nu rettet ind på den danske forretning, og vi er i gang med at identificere kandidater i markedet herhjemme,” siger Michael Hermansen.

Han fortæller, at CGI kun vil købe selskaber med mere end 100 medarbejdere

Michael Hermansen peger på, at CGI som leverandør især satser på den offentlige sektor, i finanssektoren og i fremstillings-sektoren.

CGI har globalt omkring 74.000 medarbejdere. I Danmark har selskabet omkring 500 ansatte.

Læs også:

CGI har næsten rettet skuden op efter katastrofeår: Men selskabet er skrumpet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S