CIO hos Equifax dømt for insiderhandel i forbindelse med voldsomt hackerangreb

Da kreditkortselskabet i 2017 blev ramt af et omfangsrigt hackerangreb, benyttede daværende CIO chancen til at sælge alle sine aktier, inden historien nåede til offentlighedens kendskab. Han er nu blevet idømt en fængselsstraf.

Artikel top billede

Et massivt hackerangreb ramte i 2017 kreditkortvirksomheden Equifax.

Hackere fik adgang til 145 millioner CPR-numre, 99 millioner adresser, lidt over 20 millioner telefonnumre og 1,8 millioner e-mailadresser.

Over 200.000 af kunderne fik også stjålet deres kreditkortoplysninger.

Nu skal den tidligere it-chef hos Equifax, Jun Ying, bag tremmer. Han er blevet idømt en fængselsstraf på fire måneder for insiderhandel.

Læs også: Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Equifax ventede en måned med at fortælle om det massive datalæk, og i mellemtiden udnyttede Jun Ying ifølge dommen chancen til at skille sig af med sine aktier i selskabet, inden den dårlige nyhed nåede til offentlighedens opmærksomhed.

Det skriver The Verge.

Ifølge Security and Exchanges Commission solgte Jun Ying alle sine aktier og indkasserede omkring en million dollar. Ifølge kommissionen undgik han dermed et tab på 117.000 dollars.

"Ying tænkte på sin egen økonomiske gevinst, før millioner af mennesker, der blev udsat for datalækket, overhovedet vidste, at de var ofre," udtalte den amerikanske statsadvokat Byung J. Bak i forbindelse med dommen.

Equifax var i maj 2017 udsat for det enorme hackerangreb. I slutningen af juli 2017 opdagede Equifax det, men ventede til september med at offentliggøre det.

Læs også: Kreditkortselskab afslører efter kæmpe hackerangreb: Disse data er blevet lækket

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland