CIO hos Equifax dømt for insiderhandel i forbindelse med voldsomt hackerangreb

Da kreditkortselskabet i 2017 blev ramt af et omfangsrigt hackerangreb, benyttede daværende CIO chancen til at sælge alle sine aktier, inden historien nåede til offentlighedens kendskab. Han er nu blevet idømt en fængselsstraf.

Artikel top billede

Et massivt hackerangreb ramte i 2017 kreditkortvirksomheden Equifax.

Hackere fik adgang til 145 millioner CPR-numre, 99 millioner adresser, lidt over 20 millioner telefonnumre og 1,8 millioner e-mailadresser.

Over 200.000 af kunderne fik også stjålet deres kreditkortoplysninger.

Nu skal den tidligere it-chef hos Equifax, Jun Ying, bag tremmer. Han er blevet idømt en fængselsstraf på fire måneder for insiderhandel.

Læs også: Equifax leverer den værste håndtering af et hackerangreb nogensinde: Det kan danske virksomheder lære af skandalen

Equifax ventede en måned med at fortælle om det massive datalæk, og i mellemtiden udnyttede Jun Ying ifølge dommen chancen til at skille sig af med sine aktier i selskabet, inden den dårlige nyhed nåede til offentlighedens opmærksomhed.

Det skriver The Verge.

Ifølge Security and Exchanges Commission solgte Jun Ying alle sine aktier og indkasserede omkring en million dollar. Ifølge kommissionen undgik han dermed et tab på 117.000 dollars.

"Ying tænkte på sin egen økonomiske gevinst, før millioner af mennesker, der blev udsat for datalækket, overhovedet vidste, at de var ofre," udtalte den amerikanske statsadvokat Byung J. Bak i forbindelse med dommen.

Equifax var i maj 2017 udsat for det enorme hackerangreb. I slutningen af juli 2017 opdagede Equifax det, men ventede til september med at offentliggøre det.

Læs også: Kreditkortselskab afslører efter kæmpe hackerangreb: Disse data er blevet lækket

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS