Sådan rådgav kendt dansk advokatfirma stort landsdækkende it-projekt før AWS blev droppet: Se dokumenterne her

Det danske advokatfirma Bech-Bruun rådgav FUT-projektet, der omfatter landets 98 kommuner og fem regioner, om brugen af Amazon Web Services (AWS). Bech-Bruun leverede en omfattende GAP-analyse til projektet i januar. I februar droppede FUT-projektet AWS. Læs hele Bech-Bruuns rådgivning her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hele Bech-Bruuns juridiske vurdering af AWS som leverandør på FUT-projektet
  • Få indblik i de forskellige problematikker
  • Bliv klogere på forløbet om FUT-projektets afvisning af AWS
  • Indsigt i forskellen mellem FUT-projektets databehandleraftale og AWS' standard databehandleraftale
  • Find ud af hvad de juridiske forskelle er på de to databehandleraftaler
2.306
11:45 min
Landets 98 kommuner og fem regioner har droppet Amazon Web Services (AWS) som cloud-leverandør på det landsdækkende telemedicinudbud, FUT.

Fravalget af AWS skete i slutningen af februar - under tre måneder efter Systematic havde vundet FUT-udbuddet med en løsning, der brugte AWS som underleverandør.

Alligevel valgte FUT-projektet i sidste ende at droppe AWS, da der var for stor usikkerhed om, hvorvidt det var lovligt at benytte AWS i den nationale telemedicinske infrastruktur.

Det lykkedes hverken for Systematic, Region Midtjylland eller advokatfirmaet Bech-Bruun at afklare, om det var muligt at anvende public cloud-løsninger i FUT-projektet.

Nu kan Computerworld afsløre den rådgivning fra Bech-Bruun, der var medvirkende til, at FUT-projektet droppede AWS og i stedet arbejdede videre med en on premise-løsning.

Læses lige nu

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job