Artikel top billede

Foto: Dan Jensen

KMD forbereder europæisk ekspansion: Disse lande har selskabet i sigtekornet

KMD løfter nu sløret for, hvilke kriterier selskabet arbejder med, når selskabet går ind på nye europæiske markeder.

KMD skal hjælpe det japanske moderselskab NED med at ekspandere i Europa, og selskabet har især sigtekornet rettet mod lande, der skal igennem samme digitaliseringsrejse som Danmark har været igennem de seneste år.

Det fortæller Søren Henriksen, der netop er blevet udnævnt som direktør for strategi, teknologi og kommunikation hos KMD, i et interview med it-mediet It-watch.

"Det skal være lande med en model og en digitaliseringsrejse, der ligner den, vi har været på i Danmark. Det er der, vores kernekompetence er, fordi vi har leveret digitalisering til Danmark i over 40 år," siger han til mediet.

Søren Henriksen får i sin nye stilling ansvaret for at eksekvere den europæiske ekspansion, og han fortæller til It-watch, at han er i fuld gang med at sammensætte sit team.

Læs også: KMD-top forklarer: Her er slagplanen for NEC’s opkøb af KMD

Vil opkøbe saas-virksomheder

Japanske NEC opkøbte KMD mellem jul og nytår, og hos det japanske moderselskab er det planen at gøre KMD til omdrejningspunktet for selskabets softwareforretning.

Iet interview med Computerworld har KMD’s topchef Eva Berneke og selskabets nye bestyrelsesformand Masakazu Yamashina forklaret, at NEC hidtil ikke har stået særligt stærkt på det skandinaviske marked.

Derfor er det planen, at KMD som led i ekspansionen vil opkøbe en række nye selskaber i både Danmark og resten Europa, og det er især soft-as-a-service-forretninger, der har selskabets interese, lyder det fra Eva Berneke.

"Vi kigger først og fremmest på software-selskaber med en solid abonnementsbaseret forretningsmodel. Vi kigger både i Danmark og ude i Europa. Vi kigger på små selskaber, men også større selskaber, der vil bringe os ind på nye forretningsområder i eksempelvis den finansielle sektor eller inden for health care," sagde Eva Berneke til Computerworld.

Læs også: KMD vil købe flere danske og europæiske selskaber: Disse selskaber kigger virksomheden på




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

28. marts 2023 | Læs mere


Nye muligheder - ny værdi. Få mere ud af Microsoft Dynamics 365 CE - med særligt fokus på kunstig intelligens (AI)

Kunstig intelligens, stemmegenkendelse, Open AIs meget omtalte ChatGPT, integrationer til Outlook, Teams og meget mere. Microsoft Dynamics 365-platformen byder på masser af muligheder for at øge produktiviteten, forbedre kundeservicen, få bedre indsigt i forretningen og i det hele taget rykke fra konkurrenterne.

29. marts 2023 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2023: Strategi styring og sikkerhed

Mange it-afdelinger har de seneste år har oprustet på it-arkitektursiden. Både gennem individuelle ansættelser og med oprettelse af egentlige arkitektafdelinger. Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, netværk og datacentre, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu?

30. marts 2023 | Læs mere