KMD forbereder europæisk ekspansion: Disse lande har selskabet i sigtekornet

KMD løfter nu sløret for, hvilke kriterier selskabet arbejder med, når selskabet går ind på nye europæiske markeder.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

KMD skal hjælpe det japanske moderselskab NED med at ekspandere i Europa, og selskabet har især sigtekornet rettet mod lande, der skal igennem samme digitaliseringsrejse som Danmark har været igennem de seneste år.

Det fortæller Søren Henriksen, der netop er blevet udnævnt som direktør for strategi, teknologi og kommunikation hos KMD, i et interview med it-mediet It-watch.

"Det skal være lande med en model og en digitaliseringsrejse, der ligner den, vi har været på i Danmark. Det er der, vores kernekompetence er, fordi vi har leveret digitalisering til Danmark i over 40 år," siger han til mediet.

Søren Henriksen får i sin nye stilling ansvaret for at eksekvere den europæiske ekspansion, og han fortæller til It-watch, at han er i fuld gang med at sammensætte sit team.

Læs også: KMD-top forklarer: Her er slagplanen for NEC’s opkøb af KMD

Vil opkøbe saas-virksomheder

Japanske NEC opkøbte KMD mellem jul og nytår, og hos det japanske moderselskab er det planen at gøre KMD til omdrejningspunktet for selskabets softwareforretning.

Iet interview med Computerworld har KMD’s topchef Eva Berneke og selskabets nye bestyrelsesformand Masakazu Yamashina forklaret, at NEC hidtil ikke har stået særligt stærkt på det skandinaviske marked.

Derfor er det planen, at KMD som led i ekspansionen vil opkøbe en række nye selskaber i både Danmark og resten Europa, og det er især soft-as-a-service-forretninger, der har selskabets interese, lyder det fra Eva Berneke.

"Vi kigger først og fremmest på software-selskaber med en solid abonnementsbaseret forretningsmodel. Vi kigger både i Danmark og ude i Europa. Vi kigger på små selskaber, men også større selskaber, der vil bringe os ind på nye forretningsområder i eksempelvis den finansielle sektor eller inden for health care," sagde Eva Berneke til Computerworld.

Læs også: KMD vil købe flere danske og europæiske selskaber: Disse selskaber kigger virksomheden på

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg