Nets har sat milliardforretningen Betalingservice til salg

Nets er gået i gang med at finde nye købere til Betalingsservice, der står for knap en tredjedel af selskabets forretning

Artikel top billede

(Foto: Nets)

Den danske fintech-gigant Nets har sat Betalingsservice, der udgør knap en tredjedel af selskabets forretning, til salg for et milliardbeløb. Det skriver Børsen.

Ifølge avisen er Nets allerede i gang med at finde nye købere til Betalingsservice samt flere andre dele af den del af forretningen, som Nets betegner som Corporate Service.

"Betalingsindustrien gennemgår i disse år en betydelig konsolidering og internationalisering. Vi afsøger løbende, hvilke muligheder der kan være for at udvide vores tilstedeværelse primært i Europa, men også i resten af verden, gennem organisk vækst, partnerskaber, fusioner og opkøb," siger Søren Winge, pressechef i Nets, til Børsen.

Omsætter for milliarder

Nets Corporate Service-devision, som Betalingsservice er en del af, stod ifølge Børsen i det seneste regnskabsår for 38 procent af Nets nettoindtægter på 7,6 milliarder kroner.

Betalingsservice bliver dog i disse år også udsat for fornyet konkurrence fra automatiske kortbetalinger og nye løsninger fra digitale spillere.

Senest forsøgte Danske Banks Mobilepay at få en bid af kagen, da selskabet for to år siden lancerede en løsning til styring af betalinger og abonnementer.

Læs også: MobilePay blæser til krig mod Nets: Åbner for abonnementsaftaler i appen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S