Jurister vil have sager med slettede telebeviser til at gå om

Flere jurister peger på, at alle sager, hvori der har indgået telebeviser, bør gå om, efter det er kommet frem, at data kan være mangelfulde.

Artikel top billede

Flere jurister vil have alle sager, hvori der har indgået teledata i bevisførelsen, til at gå om, skriver Politiken

Det sker, efter det er kommet frem, at en systemfejl hos politiet kan have ført til, at der er blevet anvendt mangelfulde data i danske retssager.

Det kan have ført til, at “at uskyldige er blevet dømt, og at skyldige er gået fri for straf," lyder det fra Justitsministeriet.

Til avisen siger forsvarsadvokat Ulrik Sjølin Pedersen, at der for ham at se kun er en enkelt rimelig løsning på alle de sager, hvor telebeviser kan have været afgørende i perioden:

“Hvis teledata på nogen måde er lagt til grund i præmisserne for en dom, og de teledata ikke kan undersøges, så må beviset udgå, og sagen gå om. Længere kan den umuligt være, for det er helt grundlæggende i en retsstat. Og der bør ikke sidde nogen og være overdommere omkring det spørgsmål. Vi bør falde tilbage til grundsætningen om, at hvis der er en rimelig begrundet tvivl, skal det komme den tiltalte til gode,” siger han til avisen.

Det synspunkt får opbakning fra andre jurister.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har netop nedsat en arbejdsgruppe, der skal se på, hvad der konkret skal ske, når det handler om at håndtere de sager, hvor telebeviserne er blevet slettet.

Det kan du læse mere om her: Her er arbejdsgruppen: Disse personer skal undersøge politiets teledata-skandale

Læs også:

It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

To danske teleselskaber har afleveret fejlagtige data til politiet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S