Jurister vil have sager med slettede telebeviser til at gå om

Flere jurister peger på, at alle sager, hvori der har indgået telebeviser, bør gå om, efter det er kommet frem, at data kan være mangelfulde.

Artikel top billede

Flere jurister vil have alle sager, hvori der har indgået teledata i bevisførelsen, til at gå om, skriver Politiken

Det sker, efter det er kommet frem, at en systemfejl hos politiet kan have ført til, at der er blevet anvendt mangelfulde data i danske retssager.

Det kan have ført til, at “at uskyldige er blevet dømt, og at skyldige er gået fri for straf," lyder det fra Justitsministeriet.

Til avisen siger forsvarsadvokat Ulrik Sjølin Pedersen, at der for ham at se kun er en enkelt rimelig løsning på alle de sager, hvor telebeviser kan have været afgørende i perioden:

“Hvis teledata på nogen måde er lagt til grund i præmisserne for en dom, og de teledata ikke kan undersøges, så må beviset udgå, og sagen gå om. Længere kan den umuligt være, for det er helt grundlæggende i en retsstat. Og der bør ikke sidde nogen og være overdommere omkring det spørgsmål. Vi bør falde tilbage til grundsætningen om, at hvis der er en rimelig begrundet tvivl, skal det komme den tiltalte til gode,” siger han til avisen.

Det synspunkt får opbakning fra andre jurister.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) har netop nedsat en arbejdsgruppe, der skal se på, hvad der konkret skal ske, når det handler om at håndtere de sager, hvor telebeviserne er blevet slettet.

Det kan du læse mere om her: Her er arbejdsgruppen: Disse personer skal undersøge politiets teledata-skandale

Læs også:

It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

To danske teleselskaber har afleveret fejlagtige data til politiet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S