To danske teleselskaber har afleveret fejlagtige data til politiet

To danske teleselskaber har sendt mangelfulde rådata videre til Rigspolitiet.

Artikel top billede

Det er to teleselskaber, der har sendt mangelfulde rådata videre til politiet, fortæller direktør i brancheforeningen Teleindustrien, Jakob Willer, ifølge ITWatch.

Det sker, efter det er kommet frem, at politiet har modtaget mangelfulde data fra teleselskabernes sendemaster, ligesom politiet har haft fejl i et it-system i en udstrækning, der har gjort, at mange domme og retssager har fundet sted på mangefuldt grundlag.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

“I går aftes har jeg fået besked om, at man har observeret, at der fra to teleselskabers vedkommende er manglende registreringer af visse typer opkald,” siger Jakob Willer.

Han vil ikke sætte navn på de to selskaber.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) meddelte tirsdag, at han vil undersøge de straffesager, der er omfattet af telesagen, ligesom han vil have udarbejdet en redegørelse over hele forløbet.

Han kalder sagen for 'en vaskeægte skandalesag.'

Læs også:

Ny Justitsminister kræver omfattende redegørelse efter telekoks hos politiet: "Teledatasagen er en vaskeægte skandalesag"

Avis: Politiet kan have slettet telebeviser om danskeres uskyld

Politiet har fundet ‘uoverenstemmelser’ i en tredjedel af sager med mobildata

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest