To danske teleselskaber har afleveret fejlagtige data til politiet

To danske teleselskaber har sendt mangelfulde rådata videre til Rigspolitiet.

Artikel top billede

Det er to teleselskaber, der har sendt mangelfulde rådata videre til politiet, fortæller direktør i brancheforeningen Teleindustrien, Jakob Willer, ifølge ITWatch.

Det sker, efter det er kommet frem, at politiet har modtaget mangelfulde data fra teleselskabernes sendemaster, ligesom politiet har haft fejl i et it-system i en udstrækning, der har gjort, at mange domme og retssager har fundet sted på mangefuldt grundlag.

Det kan du læse mere om her: It-fejl hos politiet kan have givet forkerte domme gennem syv år

“I går aftes har jeg fået besked om, at man har observeret, at der fra to teleselskabers vedkommende er manglende registreringer af visse typer opkald,” siger Jakob Willer.

Han vil ikke sætte navn på de to selskaber.

Justitsminister Nick Hækkerup (S) meddelte tirsdag, at han vil undersøge de straffesager, der er omfattet af telesagen, ligesom han vil have udarbejdet en redegørelse over hele forløbet.

Han kalder sagen for 'en vaskeægte skandalesag.'

Læs også:

Ny Justitsminister kræver omfattende redegørelse efter telekoks hos politiet: "Teledatasagen er en vaskeægte skandalesag"

Avis: Politiet kan have slettet telebeviser om danskeres uskyld

Politiet har fundet ‘uoverenstemmelser’ i en tredjedel af sager med mobildata

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S