Nordea tæt på hemmelig aftale om at købe sig ind i Mobilepay

Den danske betalingsapp Mobilepay ser ud til at få ny medejer i den nærmeste fremtid. Ifølge Børsen er den svenske bank Nordea tæt på at købe sig ind i selskabet bag tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den svenske storbank Nordea er tæt på at købe sig ind i den digitale betalingstjeneste Mobilepay, som Danske Bank i dag ejer 100 procent af.

Det erfarer Børsen.

Begge parter oplyser til avisen, at man ikke har nogen kommentarer til et muligt opkøb i Mobilepay.

Læs også: Danske Bank åbner for nye medejere af MobilePay: Vil have flere banker med ombord

"Den faste regel for os på den type spørgsmål er, at vi ikke har nogen kommentarer til dem. Hvis der kommer noget om det, så kommunikerer vi det til markedet," siger Danske Banks pressechef Kenni Leth til Børsen.

Aftalen går tilsyneladende under navnet Project Onion og er ifølge Børsens oplysninger så tæt på at blive en realitet, at de to banker allerede har udfærdiget købsaftalen.

Ingen sorte tal på bundlinjen

Den danske betalingsapp har været en stor succes på kunde siden, hvor man har mere end fire millioner brugere.

Men selskabet bag appen kæmper stadig med at tjene penge på tjenesten, der sidste år kunne Mobilepay præsentere et underskud på 120,9 millioner kroner.

Læs mere her: Pengene vælter ud af Mobilepay selv om selskabet har fire millioner brugere

Ideen med flere banker køber sig ind i selskabet er dog ikke fremmede for den digitale betalingstjeneste.

Allerede i marts tidligere på året åbnede MobilePays topchef, Mark Wraa Hansen, for muligheden om at udvide ejerkredsen.

“Det er jo ultimativt noget, som vores ejer bestemmer. Men mit synspunkt er, at vi har et glimrende samarbejde med bankerne. Så ja, jeg ser gerne, at flere banker kommer ind i ejerkredsen,” sagde han dengang til erhvervsmediet Finans.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS