Nordea tæt på hemmelig aftale om at købe sig ind i Mobilepay

Den danske betalingsapp Mobilepay ser ud til at få ny medejer i den nærmeste fremtid. Ifølge Børsen er den svenske bank Nordea tæt på at købe sig ind i selskabet bag tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den svenske storbank Nordea er tæt på at købe sig ind i den digitale betalingstjeneste Mobilepay, som Danske Bank i dag ejer 100 procent af.

Det erfarer Børsen.

Begge parter oplyser til avisen, at man ikke har nogen kommentarer til et muligt opkøb i Mobilepay.

Læs også: Danske Bank åbner for nye medejere af MobilePay: Vil have flere banker med ombord

"Den faste regel for os på den type spørgsmål er, at vi ikke har nogen kommentarer til dem. Hvis der kommer noget om det, så kommunikerer vi det til markedet," siger Danske Banks pressechef Kenni Leth til Børsen.

Aftalen går tilsyneladende under navnet Project Onion og er ifølge Børsens oplysninger så tæt på at blive en realitet, at de to banker allerede har udfærdiget købsaftalen.

Ingen sorte tal på bundlinjen

Den danske betalingsapp har været en stor succes på kunde siden, hvor man har mere end fire millioner brugere.

Men selskabet bag appen kæmper stadig med at tjene penge på tjenesten, der sidste år kunne Mobilepay præsentere et underskud på 120,9 millioner kroner.

Læs mere her: Pengene vælter ud af Mobilepay selv om selskabet har fire millioner brugere

Ideen med flere banker køber sig ind i selskabet er dog ikke fremmede for den digitale betalingstjeneste.

Allerede i marts tidligere på året åbnede MobilePays topchef, Mark Wraa Hansen, for muligheden om at udvide ejerkredsen.

“Det er jo ultimativt noget, som vores ejer bestemmer. Men mit synspunkt er, at vi har et glimrende samarbejde med bankerne. Så ja, jeg ser gerne, at flere banker kommer ind i ejerkredsen,” sagde han dengang til erhvervsmediet Finans.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job