Nordea tæt på hemmelig aftale om at købe sig ind i Mobilepay

Den danske betalingsapp Mobilepay ser ud til at få ny medejer i den nærmeste fremtid. Ifølge Børsen er den svenske bank Nordea tæt på at købe sig ind i selskabet bag tjenesten.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Den svenske storbank Nordea er tæt på at købe sig ind i den digitale betalingstjeneste Mobilepay, som Danske Bank i dag ejer 100 procent af.

Det erfarer Børsen.

Begge parter oplyser til avisen, at man ikke har nogen kommentarer til et muligt opkøb i Mobilepay.

Læs også: Danske Bank åbner for nye medejere af MobilePay: Vil have flere banker med ombord

"Den faste regel for os på den type spørgsmål er, at vi ikke har nogen kommentarer til dem. Hvis der kommer noget om det, så kommunikerer vi det til markedet," siger Danske Banks pressechef Kenni Leth til Børsen.

Aftalen går tilsyneladende under navnet Project Onion og er ifølge Børsens oplysninger så tæt på at blive en realitet, at de to banker allerede har udfærdiget købsaftalen.

Ingen sorte tal på bundlinjen

Den danske betalingsapp har været en stor succes på kunde siden, hvor man har mere end fire millioner brugere.

Men selskabet bag appen kæmper stadig med at tjene penge på tjenesten, der sidste år kunne Mobilepay præsentere et underskud på 120,9 millioner kroner.

Læs mere her: Pengene vælter ud af Mobilepay selv om selskabet har fire millioner brugere

Ideen med flere banker køber sig ind i selskabet er dog ikke fremmede for den digitale betalingstjeneste.

Allerede i marts tidligere på året åbnede MobilePays topchef, Mark Wraa Hansen, for muligheden om at udvide ejerkredsen.

“Det er jo ultimativt noget, som vores ejer bestemmer. Men mit synspunkt er, at vi har et glimrende samarbejde med bankerne. Så ja, jeg ser gerne, at flere banker kommer ind i ejerkredsen,” sagde han dengang til erhvervsmediet Finans.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice