Huaweis topchef: Vores nye styresystem er betydelig hurtigere end Android

Huawei er svært tilfreds med selskabets nye operativsystem, der hedder Hongmeng. Systemet er meget hurtigere end Android, lover topchefen, og Huawei vil udbrede det til en masse andre enheder.

Artikel top billede

Grundlæggeren af Huawei, Ren Zhengfei.

Ingen har foreløbig set skyggen af Huaweis nye mobilstyresystem.

Navnet er Hongmeng. Men det er endnu usikkert, om det er et helt nyudviklet styresystem, eller om det er en Android-klon baseret på åben kildekode.

Noget tyder dog på, at det snarere er det første.

Grundlæggeren af Huawei, Ren Zhengfei, siger i et interview med det kinesiske medie Sina Technology, at Hongmeng er betydelig hurtigere end Android.

Han fortæller til Sina Technology, at Hongmeng er mindre end fem millisekunder om at udføre en kommando.

Han siger også, at systemet er hurtigere end Apple MacOS.

Ren Zhengfei fortæller desuden, at Hongmeng er udviklet til at kunne bruges i en lang række andre enheder. For eksempel netværksswitche, routere, datacentre, smart home-enheder og selvkørende biler.

Som Computerworld fortalte midt i juni, har Huawei registreret Hongmeng som varemærke i en række europæiske lande.

Den kinesiske gigant har også tilbudt appudviklere at lancere nye apps i Huaweis egen app store med navnet Appgallery.

Kinesisk mytologi

Navnet Hongmeng stammer fra en karakter i den kinesiske mytologi og betyder noget i retning af at ‘kæmpe sig fri fra kaos og begynde noget nyt fra bunden’. Er ret velvalgt navn i betragtning af situationen.

Ifølge mediet abacusnews har Huawei i øvrigt for vane at navngive sine produkter efter mytologiske væsener og steder.

Huaweis egenudviklede mobilchips kaldes Kirin, og det navn stammer fra et mytologisk heldigt monster kaldet Qilin.

På samme vis kaldes selskabet serverchips for Kunpeng, som har navn efter fisk, der forvandler sig til en kæmpemæssig fugl.

Og Huaweis servere kaldes Taishan efter bjerget Tai, som har en central placering i kinesisk religionsdyrkelse.

Læs også:

Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Knald eller fald? Det kommer Googles Huawei-forbud til at betyde for din smartphone

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job