Huaweis topchef: Vores nye styresystem er betydelig hurtigere end Android

Huawei er svært tilfreds med selskabets nye operativsystem, der hedder Hongmeng. Systemet er meget hurtigere end Android, lover topchefen, og Huawei vil udbrede det til en masse andre enheder.

Artikel top billede

Grundlæggeren af Huawei, Ren Zhengfei.

Ingen har foreløbig set skyggen af Huaweis nye mobilstyresystem.

Navnet er Hongmeng. Men det er endnu usikkert, om det er et helt nyudviklet styresystem, eller om det er en Android-klon baseret på åben kildekode.

Noget tyder dog på, at det snarere er det første.

Grundlæggeren af Huawei, Ren Zhengfei, siger i et interview med det kinesiske medie Sina Technology, at Hongmeng er betydelig hurtigere end Android.

Han fortæller til Sina Technology, at Hongmeng er mindre end fem millisekunder om at udføre en kommando.

Han siger også, at systemet er hurtigere end Apple MacOS.

Ren Zhengfei fortæller desuden, at Hongmeng er udviklet til at kunne bruges i en lang række andre enheder. For eksempel netværksswitche, routere, datacentre, smart home-enheder og selvkørende biler.

Som Computerworld fortalte midt i juni, har Huawei registreret Hongmeng som varemærke i en række europæiske lande.

Den kinesiske gigant har også tilbudt appudviklere at lancere nye apps i Huaweis egen app store med navnet Appgallery.

Kinesisk mytologi

Navnet Hongmeng stammer fra en karakter i den kinesiske mytologi og betyder noget i retning af at ‘kæmpe sig fri fra kaos og begynde noget nyt fra bunden’. Er ret velvalgt navn i betragtning af situationen.

Ifølge mediet abacusnews har Huawei i øvrigt for vane at navngive sine produkter efter mytologiske væsener og steder.

Huaweis egenudviklede mobilchips kaldes Kirin, og det navn stammer fra et mytologisk heldigt monster kaldet Qilin.

På samme vis kaldes selskabet serverchips for Kunpeng, som har navn efter fisk, der forvandler sig til en kæmpemæssig fugl.

Og Huaweis servere kaldes Taishan efter bjerget Tai, som har en central placering i kinesisk religionsdyrkelse.

Læs også:

Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Knald eller fald? Det kommer Googles Huawei-forbud til at betyde for din smartphone

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S