Regnskabsrod hos teleselskab i Bangladesh fjerner en halv milliard af Telenors kvartalsresultat med et snuptag

Som følge af regnskabsfejl i Telenors division i Bangladesh, må den norske telekæmpe nedjustere regnskabet med flere hundrede millioner for andet kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Rod med regnskabet i Telenors division i Bangladesh, Grameenphone, er skyld i, at den norske telekæmpe nu må æde et større tab, når selskabets regnskab for andet kvartal af 2019 skal gøres op.

Det ekstraordinære tab betyder ifølge Telenor, at hele gruppen må nedjusterer EBITDA med omkring 230 millioner kroner, mens nettoprofitten forventes at skulle skæres ned med lidt over 480 millioner kroner.

Det skriver Retuers.

Milliontabet skyldes fejl i regnskabet hos det bangladeshiske teleselskab Grameephone, som Telenor ejer 55,8 procent af.

"Grameenphone har opdaget nogle fejlagtige udeladelser med hensyn til salg, marketing og betalinger af provision og forbundne omkostninger i forhold til ikke-fradragsberettigede udgifter i tidligere perioder," fremgår det af en udmelding fra Grameenphone, der fortsætter:

"Som følge heraf blev salgs-, marketing- og provisionsomkostninger og tilhørende ikke-fradragsberettigede omkostninger undervurderet."

Læs også: Telenor har tabt 127.000 mobilkunder i Danmark på et år - men lander bedste resultat i årevis

En analytiker vurderer overfor Reuters, at mens Telenor nok skal kunne håndtere ekstraregningen fra Bangladesh, så rejser det spørgsmålet om, hvorvidt der er en risiko for, at der kan dukke mere af den slags op.

Udover Telenor ejer Grameen Telecom 34,2 procent af Grameephone, der ifølge Wikipedia har flere end 70 millioner abonnenter.

For regnskabsåret 2018 hentede Telenor en profit på 13,5 milliarder kroner.

Telenors regnskab for andet kvartal 2019 offentliggøres tirsdag.

Læs også: Telenor aktiverer sin første 5G-baserede mast herhjemme i midten af København: Her er Telenors 5G-plan med masten

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura