Vestager er blot få dage fra at åbne en sag mod Amazon

Endnu en tech-gigant kommer under EU’s konkurrencekommissærs søgelys.

Artikel top billede

Magrethe Vestager lader til at afslutte hendes tid som konkurrencekommissær med at åbne en sag mod endnu en teknologi-kæmpe.

Det amerikanske medie Bloomberg skriver, at hun, ifølge to kilder tæt på processen, blot er få dage fra at åbne en konkurrencesag mod nethandelsgiganten Amazon.

Det primære fokus for sagen vil være Amazons eventuelle misbrug af sin handelsplatform til at udkonkurrere mindre handlede på Amazons e-butik.

Den danske konkurrencekommissær har siden foråret ladet ane, at en sådan sag er under opsejling, ved blandt andet at søsætte flere forudgående undersøgelser.

Se også: Vestager om tvangsopsplitning af tech-giganterne: "Det er absolut sidste udvej"

Med en Amazon-sag vil Margrethe Vestager sætte endnu en teknologi-gigant under skærpet opsyn. Under hendes knap femårige virke som konkurrencekommissær er blandt andre Google, Qualcomm og Apple blevet pålagt milliardbøder for konkurrenceforvridende adfærd af EU-kommissionen.

Margrethe Vestagers tid som konkurrencekommissær rinder ud i oktober, hvor hun vil blive afløst af endnu ikke udpegede afløser.

Læs også: Vestager gør klar til sidste opgør med tech-giganterne efter rekordbøde til Google: Sigtekornet peger på Apple og Amazon

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS