Vestager er blot få dage fra at åbne en sag mod Amazon

Endnu en tech-gigant kommer under EU’s konkurrencekommissærs søgelys.

Artikel top billede

Magrethe Vestager lader til at afslutte hendes tid som konkurrencekommissær med at åbne en sag mod endnu en teknologi-kæmpe.

Det amerikanske medie Bloomberg skriver, at hun, ifølge to kilder tæt på processen, blot er få dage fra at åbne en konkurrencesag mod nethandelsgiganten Amazon.

Det primære fokus for sagen vil være Amazons eventuelle misbrug af sin handelsplatform til at udkonkurrere mindre handlede på Amazons e-butik.

Den danske konkurrencekommissær har siden foråret ladet ane, at en sådan sag er under opsejling, ved blandt andet at søsætte flere forudgående undersøgelser.

Se også: Vestager om tvangsopsplitning af tech-giganterne: "Det er absolut sidste udvej"

Med en Amazon-sag vil Margrethe Vestager sætte endnu en teknologi-gigant under skærpet opsyn. Under hendes knap femårige virke som konkurrencekommissær er blandt andre Google, Qualcomm og Apple blevet pålagt milliardbøder for konkurrenceforvridende adfærd af EU-kommissionen.

Margrethe Vestagers tid som konkurrencekommissær rinder ud i oktober, hvor hun vil blive afløst af endnu ikke udpegede afløser.

Læs også: Vestager gør klar til sidste opgør med tech-giganterne efter rekordbøde til Google: Sigtekornet peger på Apple og Amazon

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job