Vestager er blot få dage fra at åbne en sag mod Amazon

Endnu en tech-gigant kommer under EU’s konkurrencekommissærs søgelys.

Artikel top billede

Magrethe Vestager lader til at afslutte hendes tid som konkurrencekommissær med at åbne en sag mod endnu en teknologi-kæmpe.

Det amerikanske medie Bloomberg skriver, at hun, ifølge to kilder tæt på processen, blot er få dage fra at åbne en konkurrencesag mod nethandelsgiganten Amazon.

Det primære fokus for sagen vil være Amazons eventuelle misbrug af sin handelsplatform til at udkonkurrere mindre handlede på Amazons e-butik.

Den danske konkurrencekommissær har siden foråret ladet ane, at en sådan sag er under opsejling, ved blandt andet at søsætte flere forudgående undersøgelser.

Se også: Vestager om tvangsopsplitning af tech-giganterne: "Det er absolut sidste udvej"

Med en Amazon-sag vil Margrethe Vestager sætte endnu en teknologi-gigant under skærpet opsyn. Under hendes knap femårige virke som konkurrencekommissær er blandt andre Google, Qualcomm og Apple blevet pålagt milliardbøder for konkurrenceforvridende adfærd af EU-kommissionen.

Margrethe Vestagers tid som konkurrencekommissær rinder ud i oktober, hvor hun vil blive afløst af endnu ikke udpegede afløser.

Læs også: Vestager gør klar til sidste opgør med tech-giganterne efter rekordbøde til Google: Sigtekornet peger på Apple og Amazon

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen