Amazon, Apple, Facebook og Google indkaldt til høring om monopoldannelse i amerikansk råd

De fire tech-giganter måtte stå skoleret for et amerikansk juridisk råd, der fik mulighed for at stille en række kritiske spørgsmål.

Artikel top billede

En række af de allerstørste tech-giganter har stået skoleret omkring deres forretningspraksis.

Det amerikanske House Judiciary Committee udspurgte tirsdag amerikansk tid Amazon, Apple, Facebook og Google om sager vedrørende monopoldannelse i en høring.

En direktør fra Amazon blev blandt andet spurgt ind til beskyldninger om, at selskabet konkurrerer mod dets egne kunder og presser dem til at købe reklamer og andre services.

Det skriver Reuters.

House Judiciary Committee er et udvalg inden for USA's Repræsentanternes Hus, der fører tilsyn med loven inden for
de amerikanske domstole.

Udvalget har ingen autoritet til at straffe virksomheder.

Høringen gav dog en mulighed for at stille en række kritiske spørgsmål til giganternes forretningspraksis.

Udvalget brugte blandt andet høringen til at kræve forklaringer fra Apple om selskabets afgifter på apps og køb af gennem apps.

Facebook blev spurgt ind til en meget omskiftelige privatlivspolitik, mens Alphabets Google blev forholdt spørgsmålet om, hvorvidt rivaler bliver degraderet i søgeresultater.

Formanden for det amerikanske råd pressede navnlig Amazon på spørgsmålet om, selskabets brug af data fra konkurrenter til at sælge egne produkter.

"Du siger, at I ikke bruger data til at konkurrere med andre sælgere online. I indsamler enorme mængder data om priser, og hvad der er populært. Du siger, at I ikke bruger det på nogen måde til at promovere Amazons produkter? Jeg skal minde dig om, sir, at du er under ed," lød det fra David Cicilline til en repræsentant fra Amazon.

Amazons repræsentant argumenterede, at data kun blev brugt til at forudsige, hvad kunderne vil have og derefter tilbyde dem det uanset, hvem sælgeren måtte være.

Høringen fokuserede senere på Facebooks planer om en cryptovaluta, Libra.

Det kan du læse mere om her: Har Facebook overtrådt en rød linje med sin kryptosatsning? Mangler kun nationalsang og et fodboldlandshold for at kunne kalde sig for en selvstændig stat

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS