Så mange nye kunder fik teleselskabet 3 i andet kvartal

I andet kvartal af 2019 har 3 haft en solid kundetilgang, som også kan aflæses i teleselskabets regnskab. Læs her, hvor meget 3 gik frem.

Artikel top billede

(Foto: PR /Jacobs Schorring)

3 har haft fart på i andet kvartal af 2019.

I alt hev teleselskabet 30.000 nye kunder over til 3 eller det 3-ejede Oister.

Det svarer til en fremgang på to procent i antallet af kunder, der nu lyder på knap 1,4 millioner kunder.

Fremgangen vækker glæde hos 3's direktør, der især peger på 3's bredbåndsprodukter som en del af forklaringen.

"Det er en fornøjelse at konstatere, at antallet af danskere, som vælger os til som teleselskab, stiger. Vi har fortsat succes med at tilbyde vores nye bredbåndsprodukter, som især har været med til at skabe fremgang i forretningen i foråret og forsommeren," lyder det fra Morten Christiansen, direktør for 3 i Skandinavien, i en pressemeddelelse.

"Vi ser samtidig, at vores netværk står stærkere end nogensinde. Vi har igen i år haft en god plan for yderligere forbedringer af netværksoplevelsen, og den ser ud til at bære frugt. Senest målte vi, at kunderne i gennemsnit oplever en downloadhastighed på 40 Mbit/s – vel at mærke i alle landsdele," fortsætter han.

3 er det fjerdestørste teleselskab i Danmark.

I samme kvartal mistede konkurrenten Telenor 12.000 kunder til sammenligning.

Det kan du læse mere om her: Telenor taber 12.000 kunder - men hæver indtjeningen: "Det tager tid at komme tilbage"

Danmarks største teleselskab TDC hentede 171.000 nye mobilkunder i 2018.

Læs mere om det her: TDC fik 171.000 nye mobilkunder i 2018 - men kundetilstrømingen aftager: Sådan fordeler selskabets kunder sig

Godkendt regnskab

Omsætningen hos 3 for kvartalet lød på 641 millioner kroner, mens driftsresultatet landende på 172 millioner kroner.

Direktøren betragter det som godkendt.

"Kvartalets resultat viser, at væksten i kundebasen også aftegner sig i omsætningen. Vi ender således med et godkendt driftsresultat, som stemmer overens med, hvad vi har sat vores ejere i udsigt for kvartalet."

Læs også: Telenor, 3, TDC og Telia politianmeldes for ulovligt telefonsalg: TDC, Telenor og Telia betaler store bøder

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S