Mozilla følger Googles eksempel: Alle HTTP-sider skal markeres som usikre i Firefox

I 2018 valgte Google at putte et 'not secure' på alle HTTP-sider. Nu følger Mozilla trop, når open source-browseren udgives i en ny version til oktober.

Artikel top billede

Mozilla vil fremover markere alle HTTP-hjemmesider som værende usikre.

Det sker, når udgivelsen, Firefox 70, bliver tilgængelig til oktober. Her vil HTTP-sider blive markeret med et 'not secure'.

Indtil nu har open source-browseren kun vist 'not secure' for HTTP-sider, der indeholder felter til indtastning af loginoplysninger.

Det skriver Zdnet.

Dermed går Mozilla i Googles fodspor, der har markeret HTTP-sider som 'not secure' siden browser-versionen Chrome 68, der kom på gaden i 2018.

Læs mere om det her: Nu tager Google det store skridt: Alle HTTP-sider bliver erklæret “not secure” i Chrome

Mozilla Fundation, der er den frivillige organisation bag browseren, begrunder beslutningen med, at mere end 80 procent af internetsider i dag serveres via protokollen HTTPS (hypertext transfer protocol secure).

HTTPS er en krypteret udgave af HTTP.

"I desktop Firefox 70 er det vores intention at vise et ikon i 'identitetsblokken' (i venstre side af URL-boksen, der bliver brugt til at vise information om sikkerhed / privacy), der markerer alle sider, der bruger HTTP (ligeså vel som FTP og certificeringsfejl) som usikre," lyder det fra Firefox-udvikleren Johann Hofmann.

Mozilla har arbejdet på funktionen siden december 2017.

Firefox er ifølge W3counter den fjerdemest benyttede browser med en markedsandel på 6,8 procent. Internet Explorer og Edge kommer ind på en tredjeplads med 8,1 procent, mens Safari har en markedsandel på 13,3 procent.

Google Chrome er fortsat den absolut mest dominerende browser med 56,8 procent af markedet.

Læs også: Mozilla på vej med abonnements-ordninger til efteråret - men lover, at Firefox fortsat vil være gratis

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect