Mozilla på vej med abonnements-ordninger til efteråret - men lover, at Firefox fortsat vil være gratis

Selskabet bag Firefox-browseren, Mozilla, er på vej med abonnements-ordninger, som ventes lanceret til efteråret.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Selskabet bag Firefox, Mozilla er på vej til at indføre betalingskrav på en række services.

Mozilla har i årevis hentet langt størstedelen af sin omsætning via partneraftaler med selskaber, der anvender selskabets meget udbredte Firefox-browser

Men til efteråret udvider Mozilla altså sin portefølje: Her lancerer selskabet en række abonnements-baserede services. Præcis hvilke står endnu uklart.

Dog er en ting sikkert, lyder det fra Mozilla: Det vil fortsat være gratis at anvende Firefox-browseren, der fortsat spiller en meget central rolle for Mozilla.

“En højtydende, gratis og privacy-sikret Firefox-browser vil fortsat være central i vores kerneydelser,” meddeler Mozillas browser-chef, David Camp, i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Det ventes, at Mozilla vil lancere de forskellige betalingstjenester til oktober.

Mozilllas CEO, Chris Beard, sagde i sidste uge til tyske t3n, at Mozilla betragter abonnements-ordnigner som en vigtig forretningsdel fremover.

I et interview med den tyske avis fortalte han, at Mozilla har kig på tre ligestillede indtjenings-kanaler, nemlig søgninger (som i dag står for 90 procent af omsætningen), betalt indhold og betalingstjenester.

Her pegede han især på to ting, nemlig online storage og VPN.

“Man kan nemt forestille, at vi tilbyder en løsning, der giver os alle en vis mængde gratis VPN-båndbredde via månedlig abonnement,” sagde han.

Mozilla har tiden uden det store held forsøgt sig med indførelsen af alternative indtægstkanalaer.

Selskabet har blandt andet forsøgt sig med ‘in-browser advertising og lancering af et helt økosystem til smartphones. Men ingen af dem er blevet til kommcercielle successer.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S