Nu tager Google det store skridt: Alle HTTP-sider bliver erklæret “not secure” i Chrome

Hvis du har en hjemmeside i HTTP, får du snart travlt med at opgradere sikkerheden til HTTPS. Ellers bliver du erklæret usikker af verdens største browser til sommer.

Artikel top billede

Google har længe brugt Chrome-browserens dominans til at føre åben krig mod usikre hjemmesider, og fra juli måned tager internet-giganten skridtet fuldt ud.

Med lanceringen af Chrome 68 bliver alle HTTP-hjemmesider nemlig markeret som usikre i verdens suverænt mest populære webbrowser, og derfor bør du etablere en krypteret HTTPS-forbindelse til sin hjemmeside.

“Vi har gennem flere år talt kraftigt for, at hjemmesider bør implementere HTTPS-kryptering for at gøre internettet sikrere. I det seneste år har vi gjort folk opmærksomme på, at HTTP ikke er sikkert ved at markere gradvist flere sider som usikre, og fra juli 2018 med lanceringen af Chrome 68 bliver alle HTTP-hjemmesider markeret som usikre,” hedder det i et indlæg på Googles sikkerhedsblog.

Chrome markerer i dag HTTP-sider som usikre, hvis de indeholder felter til indtastning af adgangskoder eller kreditkortoplysninger.

Også Firefox-browseren begyndte med version 51 fra 2017 at markere HTTP-sider med kodeords-felter som usikre.

Læs også: Klar besked: Kom væk fra HTTP nu - Google og Chrome har fået nok af de usikre HTTP-sider

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT Servicecenter i Region Hovedstaden

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S