Dansk it-leverandør lancerer helt ny cloud-tjeneste på dansk jord: "Jeg ved ikke, hvornår nogen sidst ringede til Azure eller AWS, for det er ligeså håbløst som at ringe til Google"

Q&A: Progressive har i over tre år arbejdet på et softwaredefineret datacenter, der skal give danske kunder mange af de samme muligheder, som de kan få hos public cloud-leverandører. ”Jeg vil vove den påstand, at det er public cloud."

Artikel top billede

Operations specialist Jørgen Dinesen (tv) og business manager Jesper Sommer (th) i Progressives datacenteret i København, hvorfra Cloudstack leveres.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om Progressives nye cloud-løsning
  • Derfor mener Progressive, at det er public cloud
  • Sådan byggede Progressive løsningen op
  • Derfor valgte Progressive ikke at gøre løsningen kompatibel med Microsoft Azure
1.128
5:45 min
Det danske it- og konsulenthus Progressive har i over tre år arbejdet på en ny cloud-tjeneste, som selskabet selv kalder ægte cloud på dansk jord.

Med afsæt i de nyeste teknologier inden for servere og cloud-software er Progressive efter egen udmelding nu klar til at løfte sløret for det tilbud, som får navnet Cloudstack - et softwaredefineret datacenter kompatibelt med Amazon Web Services (AWS).

Med Cloudstack mener Progressive, at kunderne kan komme meget tæt på de infrastruktur- og platformsmuligheder, de kan få hos public cloud-giganter som AWS eller Microsoft Azure - bare på dansk jord.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura