Dansk it-leverandør lancerer helt ny cloud-tjeneste på dansk jord: "Jeg ved ikke, hvornår nogen sidst ringede til Azure eller AWS, for det er ligeså håbløst som at ringe til Google"

Q&A: Progressive har i over tre år arbejdet på et softwaredefineret datacenter, der skal give danske kunder mange af de samme muligheder, som de kan få hos public cloud-leverandører. ”Jeg vil vove den påstand, at det er public cloud."

Artikel top billede

Operations specialist Jørgen Dinesen (tv) og business manager Jesper Sommer (th) i Progressives datacenteret i København, hvorfra Cloudstack leveres.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om Progressives nye cloud-løsning
  • Derfor mener Progressive, at det er public cloud
  • Sådan byggede Progressive løsningen op
  • Derfor valgte Progressive ikke at gøre løsningen kompatibel med Microsoft Azure
1.128
5:45 min
Det danske it- og konsulenthus Progressive har i over tre år arbejdet på en ny cloud-tjeneste, som selskabet selv kalder ægte cloud på dansk jord.

Med afsæt i de nyeste teknologier inden for servere og cloud-software er Progressive efter egen udmelding nu klar til at løfte sløret for det tilbud, som får navnet Cloudstack - et softwaredefineret datacenter kompatibelt med Amazon Web Services (AWS).

Med Cloudstack mener Progressive, at kunderne kan komme meget tæt på de infrastruktur- og platformsmuligheder, de kan få hos public cloud-giganter som AWS eller Microsoft Azure - bare på dansk jord.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job