Dansk it-leverandør lancerer helt ny cloud-tjeneste på dansk jord: "Jeg ved ikke, hvornår nogen sidst ringede til Azure eller AWS, for det er ligeså håbløst som at ringe til Google"

Q&A: Progressive har i over tre år arbejdet på et softwaredefineret datacenter, der skal give danske kunder mange af de samme muligheder, som de kan få hos public cloud-leverandører. ”Jeg vil vove den påstand, at det er public cloud."

Artikel top billede

Operations specialist Jørgen Dinesen (tv) og business manager Jesper Sommer (th) i Progressives datacenteret i København, hvorfra Cloudstack leveres.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om Progressives nye cloud-løsning
  • Derfor mener Progressive, at det er public cloud
  • Sådan byggede Progressive løsningen op
  • Derfor valgte Progressive ikke at gøre løsningen kompatibel med Microsoft Azure
1.128
5:45 min
Det danske it- og konsulenthus Progressive har i over tre år arbejdet på en ny cloud-tjeneste, som selskabet selv kalder ægte cloud på dansk jord.

Med afsæt i de nyeste teknologier inden for servere og cloud-software er Progressive efter egen udmelding nu klar til at løfte sløret for det tilbud, som får navnet Cloudstack - et softwaredefineret datacenter kompatibelt med Amazon Web Services (AWS).

Med Cloudstack mener Progressive, at kunderne kan komme meget tæt på de infrastruktur- og platformsmuligheder, de kan få hos public cloud-giganter som AWS eller Microsoft Azure - bare på dansk jord.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS