Slack nulstiller passwords på tusindvis af brugere efter hackerangreb

Den populære kommunikationsplatform Slack tager nu konsekvensen af et fire år gammelt hackerangreb og tvinger omkring 100.000 brugere til at skifte kodeord

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Alle brugere af Slack der ikke har skiftet deres kodeord de sidste fire år har nu fået det nulstillet.

I 2015 blev selskabet nemlig ramt af et hackerangreb, og derfor har man nu valgt selv at nulstille passwords på alle der endnu ikke har fået skiftet kodeord siden angrebet.

Det skriver The Hacker News.

Det er cirka én procent af Slacks brugere, der bliver ramt af beslutningen og altså nu bliver tvunget til at skifte deres password.

Læs også: Bruger din virksomhed Microsoft Teams eller Slack? Her er fire råd til at undgå stress og frustrationer på arbejdspladsen

Det fire år gamle hackerangreb betød at de it-kriminelle bag fik adgang til brugernes emails, brugernavne og såkaldte 'hased' passwords.

Dengang opfordrerede Slack alle brugere til at ændre deres password mannuelt, men nu bliver det sidste altså hjulpet endeligt på vej af selskabet selv.

Slack har omkring 10 millioner daglige brugere og bliver brugt af omkring en halv million virksomheder og organisationer.

Dermed kan i omegnen af 100.000 brugere af chat-platformen angiveligt se frem til at skulle skifte deres loginoplysninger.

Læs også:

Dansk Hydro-direktør efter hacker-angreb: "Vi løber rundt med USB-stik fra computer til computer for at flytte informationer rundt i forsyningskæden"

Hacker roser ny sikkerhedsfunktion til iPhone: Men den kommer ikke uden en pris

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos