Slack nulstiller passwords på tusindvis af brugere efter hackerangreb

Den populære kommunikationsplatform Slack tager nu konsekvensen af et fire år gammelt hackerangreb og tvinger omkring 100.000 brugere til at skifte kodeord

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Alle brugere af Slack der ikke har skiftet deres kodeord de sidste fire år har nu fået det nulstillet.

I 2015 blev selskabet nemlig ramt af et hackerangreb, og derfor har man nu valgt selv at nulstille passwords på alle der endnu ikke har fået skiftet kodeord siden angrebet.

Det skriver The Hacker News.

Det er cirka én procent af Slacks brugere, der bliver ramt af beslutningen og altså nu bliver tvunget til at skifte deres password.

Læs også: Bruger din virksomhed Microsoft Teams eller Slack? Her er fire råd til at undgå stress og frustrationer på arbejdspladsen

Det fire år gamle hackerangreb betød at de it-kriminelle bag fik adgang til brugernes emails, brugernavne og såkaldte 'hased' passwords.

Dengang opfordrerede Slack alle brugere til at ændre deres password mannuelt, men nu bliver det sidste altså hjulpet endeligt på vej af selskabet selv.

Slack har omkring 10 millioner daglige brugere og bliver brugt af omkring en halv million virksomheder og organisationer.

Dermed kan i omegnen af 100.000 brugere af chat-platformen angiveligt se frem til at skulle skifte deres loginoplysninger.

Læs også:

Dansk Hydro-direktør efter hacker-angreb: "Vi løber rundt med USB-stik fra computer til computer for at flytte informationer rundt i forsyningskæden"

Hacker roser ny sikkerhedsfunktion til iPhone: Men den kommer ikke uden en pris

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job