iPhone-brugere falder fra til fordel for Samsung

En amerikanske undersøgelse viser, at iPhone-brugere i stigende grad vil afprøve alternativerne fra Android-verdenen.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Computerworld)

Mens iPhone-brugere regnes som blandt de mest trofaste i smartphone-verdenen, ser det ud til, at stadigt flere iPhone-brugere begynder at se på alternativerne, når der skal shoppes ny mobil.

I USA, hvor selskabet Bankmycell lader smartphone-brugere byt deres gamle mobil ud med en ny, er antallet af systemskifte fra iPhone til andre mærket nu op på sit højeste, skriverCnet ud fra tal fra Bankmycell.

I juni måned valgte 18,1 procent af iPhone-ejerne at skifte deres iPhone ud med en Samsung-smartphone, mens blot 7,7 procent af Samsung Galaxy S9-brugere valgte at gå den anden vej, fremgår det af undersøgelsen.

Overordnet set, er antallet af Apple-brugere der holder fast i selskabet faldet med 15,2 procent i forhold til året før.

Bag tallene er Bankmycells relativt lille brugerbase, som tæller i alt 38.000 mobilbrugere. Trenden afspejler sig dog også i Apples officielle regnskaber, hvor Tim Cook tidligere på året varslede, at efterspørgslen på iPhone er dalende, særlig i det kinesiske nøglemarked.

Se også: Salg af iPhone styrtdykker: Men Apple ser ud til at finde nye veje

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank