Trump inviterer tech-giganter til Det Hvide Hus for at diskutere Huawei-forbud

Den amerikanske præsident Donald Trumps økonomiske rådgiver, Larry Kudlow, har indkaldt flere store, amerikanske tech-virksomheder for at diskutere forbudet mod kinesiske Huawei.

Artikel top billede

Chipgiganterne Intel og Qualcomm er sammen med Google blevet indkaldt til et møde hos den amerikanske præsident, hvor de blandt andet skal tale om USA's forbud mod Huawei.

Mødet er blevet indkaldt af Donald Trumps økonomiske rådgiver og officielt skal parterne diskutere økonomiske problemstillinger, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Donald Trump kom i maj måned med et forbud for amerikanske virksomheder mod at bruge Huaweis-udstyr og sælge til den kinesiske virksomhed.

Læs også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Det har skabt problemer for flere af de store amerikanske virksomheder, der i dag samarbejder med Huawei, og Trump har senere sagt, at udvalgte virksomheder kan forsætte samarbejdet. Det er dog fortsat uklart, hvad det konkret betyder.

Forbuddet mod Huawei er forventet, “at blive nævnt, men det er ikke årsagen til, hvorfor de er indkaldt til møde,” lyder det fra en annonym kilde til Reuters.

Førende telekommunikationsselskab

Amerikanerne har længe givet udtryk for, at man frygter det kinesiske selskab bliver brugt af regeringen til at spionere i udlandet.

Det kan du læse mere om her: Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Huawei har i dag stort set ingen tilstedeværelse på det amerikanske marked.

Alligevel er det kinesiske selskab den største televirksomhed i verden.

Efter flere advarsler fra amerikanerne er Huawei dog blevet fravalgt af flere europæiske lande til at stå for infrastrukturen til det kommende 5G-netværk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks