Huawei tilbyder Danmark en antispionage-aftale: Vil forpligte sig til at oplyse regeringen om spionage

Den danske regering skal kunne afbryde samarbejdet med den kinesiske teleproducent Huawei, hvis den kinesiske stat kræver at virksomheden spionerer mod Danmark. Det forslår Huawei selv med en såkaldt antispionage-aftale.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleproducent Huawei tilbyder nu at indgå en antispionage-aftale med den danske regering.

Den skal sikre, at den kinesiske regering ikke kan spionere på Danmark gennem Huawei, fortæller selskabets landechef, Jiang Lichao, til Politiken.

“Hvis Huawei en dag bliver presset af staten til at spionere, forpligter aftalen os til at oplyse det til den danske regering, som øjeblikkeligt kan annullere alle indgåede kontrakter. Hvis danske politikere har andre ønsker til aftalen, vil vi meget gerne mødes og diskutere det,” siger Lichao til avisen.

Udmeldingen kommer efter, at USA har advaret sine allierede mod at bruge Huawei til at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Amerikanerne mener, at Huawei kan misbruges af den kinesiske regering til at spionere på andre lande gennem selskabets udstyr.

Men det er selskabet nu klar til at skrive under på, over for den danske regering, at man ikke vil.

Danmark droppede dog allerede Huawei som 5G-leverandør i marts, hvor TDC kunne offentliggøre, at svenske Ericsson havde vundet udbudet om det danske 5G netværk.

Læs mere her: Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Aftale skal indgås med TDC

Meldingen fra den kinesiske telegigant får dog en kølig modtagelse på Christiansborg, hvor regeringen afviser, at det bliver aktuelt.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) skriver i en mail til Politiken, at en sådan aftale i givet fald skulle indgås med teleudbyderen.

Den tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere advaret imod at Danmark ikke blev naive over for Huawei.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Derudover har den tidligere minister lagt op til, at loven muligvis skal ændres så enkelte virksomheder kan udelukkes fra leverandøropgaver.

“Det kan godt være, at vi skal se på lovgivningen, når vi får lejlighed til det. Det, vil jeg synes, er et fornuftigt skridt,” lød det fra den tidligere minister på et spørgsmål fra Nick Hækkerup (S).

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S