Huawei tilbyder Danmark en antispionage-aftale: Vil forpligte sig til at oplyse regeringen om spionage

Den danske regering skal kunne afbryde samarbejdet med den kinesiske teleproducent Huawei, hvis den kinesiske stat kræver at virksomheden spionerer mod Danmark. Det forslår Huawei selv med en såkaldt antispionage-aftale.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleproducent Huawei tilbyder nu at indgå en antispionage-aftale med den danske regering.

Den skal sikre, at den kinesiske regering ikke kan spionere på Danmark gennem Huawei, fortæller selskabets landechef, Jiang Lichao, til Politiken.

“Hvis Huawei en dag bliver presset af staten til at spionere, forpligter aftalen os til at oplyse det til den danske regering, som øjeblikkeligt kan annullere alle indgåede kontrakter. Hvis danske politikere har andre ønsker til aftalen, vil vi meget gerne mødes og diskutere det,” siger Lichao til avisen.

Udmeldingen kommer efter, at USA har advaret sine allierede mod at bruge Huawei til at levere udstyr til det kommende 5G-netværk.

Amerikanerne mener, at Huawei kan misbruges af den kinesiske regering til at spionere på andre lande gennem selskabets udstyr.

Men det er selskabet nu klar til at skrive under på, over for den danske regering, at man ikke vil.

Danmark droppede dog allerede Huawei som 5G-leverandør i marts, hvor TDC kunne offentliggøre, at svenske Ericsson havde vundet udbudet om det danske 5G netværk.

Læs mere her: Ericsson skal overtage drift af TDC's netværk om allerede to uger: Huawei færdig som hovedleverandør et år før kontraktudløb

Aftale skal indgås med TDC

Meldingen fra den kinesiske telegigant får dog en kølig modtagelse på Christiansborg, hvor regeringen afviser, at det bliver aktuelt.

Forsvarsminister Trine Bramsen (S) skriver i en mail til Politiken, at en sådan aftale i givet fald skulle indgås med teleudbyderen.

Den tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) har tidligere advaret imod at Danmark ikke blev naive over for Huawei.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Derudover har den tidligere minister lagt op til, at loven muligvis skal ændres så enkelte virksomheder kan udelukkes fra leverandøropgaver.

“Det kan godt være, at vi skal se på lovgivningen, når vi får lejlighed til det. Det, vil jeg synes, er et fornuftigt skridt,” lød det fra den tidligere minister på et spørgsmål fra Nick Hækkerup (S).

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job