Google blev slæbt i retten for aldersdiskrimination: Nu må giganten punge ud med 74 millioner i erstatning

227 ældre jobsøgere mener, at Google har diskrimineret mod dem på grund af deres alder. Nu er der indgået et forlig i sagen.

Artikel top billede

Google skal betale 74 millioner kroner (11 millioner dollar) som led i et forlig i en sag, hvor 227 ældre jobsøgere mener, at de har været udsat for aldersdiskrimination.

Det fremgår af en række offentligt tilgængelige retsdokumenter.

Ifølge det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg betyder udfaldet af sagen, at hver deltager i søgsmålet gennemsnit vil få udbetalt, hvad der svarer til lidt mere 230.000 kroner (35.000 dollar).

Selvom Google har indgået et forlig, så afviser den amerikanske gigant dog ifølge Bloomberg fortsat, at den har handlet forkert.

I stedet mener selskabet, at jobsøgerne ikke har formået at demonstrere, at de har de rette kvalifikationerne.

Forsøgte at gå job i syv år

Cheryl Fillekes, der står i spidsen for søgsmålet, har gennem en syv årig periode været til fire jobsamtaler hos Google uden at få et job, selvom hun tilsyneladende har kvalifikationerne.

Det mener hun skyldes, at hun er i starten af 50’erne.

“Aldersdiskrimination er et problem, som det er nødvendigt at adressere i tech-branchen. Vi er meget tilfredse med, at vi har været i stand til at skaffe et fair forlig på vegne af vores klienter i sagen,” siger hendes advokat til Bloomberg.

Beskyldninger svirre i branchen

De amerikanske tech-virksomheder har længe været hjemsøgt af beskyldninger om aldersdiskrimination, skriver The Guardian.

Således er gennemsnitsalderen hos Google og Facebook blot 29 år, mens den hos Amazon er 30. Den gennemsnitlige gennemsnitsalder for en amerikanske programmør er ifølge tech-mediet Ars Technica til gengæld 40.

Men også herhjemme har danske KMD været ramt af lignende beskyldninger.

Således kunne Computerworld tidligere på året afsløre, at KMD’s ansættelsesregler for 2018 indeholder et krav om, at alle nyansatte fuldtidsmedarbejdere hos KMD Danmark som hovedregel skal være under 36 år.

Det kan du læse mere om her:

Afsløring: Hemmelig KMD-plan bryder loven - alle nyansatte i Danmark skal være under 36 år

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Datadesigner

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland