Ny type netværksløsning brager frem: Cisco og VMware er de store vindere

IDC vurderer i en ny analyse, at det vigtige infrastrukturmarked for softwaredefineret WAN-netværk galopperer afsted. Cisco og VMware fører an i leverandørfeltet i et marked, der i 2023 vil være mange milliarder værd.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hvor meget markedet for SD-WAN stiger med om året
  • Derfor vælger virksomheder i stigende grad at satse på netværksteknologien
470
2:30 min
De komplekse og omfattende netværksløsninger, som virksomheder i dag har behov for, kræver i stigende grad en automatiseret tilgang.

Hvor netværket førhen bestod af en række manuelle opgaver, når man skulle konfigurere og sætte det op i virksomheden, vælger mange i dag en mere automatiseret tilgang.

Her kommer det softwaredefinerede netværk ind i billedet, hvor virksomhedens netværksfolk kan styre det via en central softwareløsning.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job