Ferien er højsæson for phishing-angreb: Her er fem gode råd til at holde hackerne ude

Virksomhedernes medarbejdere er den nemmeste indgang for it-kriminelle. Derfor er det afgørende, at de ikke hjælper hackerne inden for. Læs Ørsteds awareness-konsulents bedste anbefalinger her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få de fem bedste råd til dine medarbejderes awareness
  • Læs hvorfor det er vigtigt at forklare medarbejderne om awareness
717
3:45 min
Uanset hvor mange penge du bruger på it-sikkerhed og firewalls, slipper du ikke uden om at træne medarbejderne.

Du kan nemlig have nok så mange tekniske systemer, men hvis en medarbejder ubevidst afleverer sine loginoplysninger til en anden, så kan de ikke stille noget op.

Sonja Beijneveld er awareness-konsulent hos energiselskabet Ørsted og skal forsøge at opdrage de mere end 6.000 medarbejdere verden over til ikke at klikke på mistænkelige links.

[b]Læs også: [url=https://www.compute

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen