Just Eat opkøbt af hollandsk takeaway-gigant: Ukendt dansker står til at score milliardgevinst

En ukendt dansk milliardær kan score kassen på Takeaway.coms opkøb af Just Eat.

Artikel top billede

Den hollandske takeaway-gigant Takeaway.com opkøb af Just Eat er nu en realitet, og i forbindelse med den handel står en i den brede offentlighed ukendt dansker til at score en milliardgevinst på handlen.

For ifølge erhvervsmediet Finans er danske Bo Ladegaard Bendtsen med en ejerandel 13,43 procent den største aktionær i Just Eat.

I forbindelse med handlen står Just Eat-aktionærerne til at score en gevinst på 15 procent, og ifølge Finans er Bo Ladegaard Bendtsens aktier i skrivende stund 5,6 milliarder kroner værd.

Bo Ladegaard Bendtsen købte sig ind i Just Eat i 2005, og dengang skrev Computerworld, at han investerede 17 millioner kroner i selskabet i forbindelse, da selskabets stifter Jesper Buch ønskede at ekspandere til England og USA.

Udover sit engagement i Just Eat fortalte Computerworld tilbage i 2002, at Bo Ladegaard Bendtsen har stiftet Storbritanniens største hostingfirma UK2 (tidligere UK2Net) ligesom, at han i sin tid også stiftede danske DanBBS.

Læs også: Morgen-briefing: Just Eat kan blive opkøbt af hollandsk gigant / Elon Musk henter næsten 800 millioner til nyt stort projekt / Stor telefusion godkendt / Trump giver Apple den kolde skulder

Ny kæmpe spiller

Ifølge Reuters betyder sammensmeltningen mellem de to take-away-selskaber, at Takeaway.com med en værdi på 8,2 milliarder pund bliver en at de største spillere i takeaway-branchen, hvor også Uber Eats og Deliveroo er store spillere

Amazon investerede tidligere på året 575 millioner dollar (3,8 milliarder kroner) i Deliveroo.

Just East blev som de flleste danskere ved stiftet af blandt andet den kendte iværksætter Jesper Buch i en kælder i den jyske by Kolding, men gennem de seneste otte år har Just Eat været et britisk selskab.

I 2011 blev Jesper Buch dog købt ud af selskabet. Dengang sagde Jesper Buch til Computerworld, at han var gået fra at være mangemillionær til at blive multimillionær.

Læs også: Jesper Buch: "Jeg er gået fra mangemillionær til multimillionær"

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS