Trump-forbud tvang Google og Huawei til at droppe samarbejde om smarthøjttaler

Allerede til september skulle Huawei og Google have været klar med en ny smarthøjttaler, men de planer blev stoppet af den amerikanske præsident Donald Trumps sanktioner mod den kinesiske gigant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Gennem et helt år havde Google og Huawei et frugtbart samarbejde om at udvikle en ny smarthøjttaler, der skulle præsenteres på IFA-messen i Berlin til september.

Men præsident Trumps sanktioner mod Huaweis produkter betød, at tæppet pludselig blevet revet væk under samarbejdet.

Det skriver Silicon Valley-mediet The Information.

“Vi arbejdede på projektet i et år og gjorde en masse fremskridt. Men pludselig stoppe det,” siger han anonym Huawei-ansat til The Information.

Ifølge The Information skulle højttaleren understøtte Google Assistant, og den nye højttaler var målrettet markeder uden for Kina. Her i blandt det amerikanske.

Trumps sanktioner mod Huawei har karakter af at være et regulært forbud, og det indebærer blandt andet, at amerikanske virksomheder med henvisning til den nationale sikkerhed ikke må anvende teknologi fra Huawei eller levere teknologi til det kinesiske selskab.

Læs også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S