Trump-forbud tvang Google og Huawei til at droppe samarbejde om smarthøjttaler

Allerede til september skulle Huawei og Google have været klar med en ny smarthøjttaler, men de planer blev stoppet af den amerikanske præsident Donald Trumps sanktioner mod den kinesiske gigant.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Gennem et helt år havde Google og Huawei et frugtbart samarbejde om at udvikle en ny smarthøjttaler, der skulle præsenteres på IFA-messen i Berlin til september.

Men præsident Trumps sanktioner mod Huaweis produkter betød, at tæppet pludselig blevet revet væk under samarbejdet.

Det skriver Silicon Valley-mediet The Information.

“Vi arbejdede på projektet i et år og gjorde en masse fremskridt. Men pludselig stoppe det,” siger han anonym Huawei-ansat til The Information.

Ifølge The Information skulle højttaleren understøtte Google Assistant, og den nye højttaler var målrettet markeder uden for Kina. Her i blandt det amerikanske.

Trumps sanktioner mod Huawei har karakter af at være et regulært forbud, og det indebærer blandt andet, at amerikanske virksomheder med henvisning til den nationale sikkerhed ikke må anvende teknologi fra Huawei eller levere teknologi til det kinesiske selskab.

Læs også: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job