Ansatte lyttede til folk, der havde sex og solgte narko: Nu stopper Apple omstridt Siri-program

Apple har suspenderet en omstridt kvalitetskontrol af Siri, der betød, at underleverandører fik tilsendt lydfiler med optagelser fra Apples digitale assistent.

Artikel top billede

Apple har valgt at suspendere et program, der skulle føre kvalitetskotrol med den stemmestyrede assistent Siri.

Det skriver erhvervsmediet Bloomberg.

Det sker efter, at det for nylig kom frem, at Apple som en del af programmet sender visse Siri-optagelser i anonymiseret form videre til en underleverandør, der lytter dem igennem og vurderer dem.

Læs også: Whistleblower afslører: Apple-leverandører lytter ofte med på private samtaler

“Vi er fast besluttet på at levere en enestående Siri-oplevelse samtidig med at vi beskytter brugernes privatliv,” lyder det ifølge Bloomberg fra Apple.

I udtalelsen oplyser Apple samtidig, at man udover at suspendere programmet i fremtiden også vil gøre det frivilligt for brugerne at deltage:

“Mens vi foretager en grundig undersøgelse, suspenderer vi Siri-programmet globalt. Samtidig vil vi i forbindelse med en fremtidig software-opdatering gøre det muligt for brugerne selv at vælge, om de vil deltage i prorgrammet.”

Program skulle forbedre Siri

Ifølge Apple er prorgrammet sat i værk for at forbedre Siris evne til at forstå og genkende brugernes kommandoer.

Men Apple har ikke oplyst forbrugerne om, at der er en risiko for at mennesker lytter med på optagelser fra deres telefon.

Det var den engelske avis The Guardian der for nylig afslørede sagen.

Den engelske avis kunne blandt andet fortælle, at medarbejdere hos Apples underleverandører kunne fortælle, at de blandt andet havde hørt optagelser af mennesker, der dyrkede sex samt optagelser, hvor der foregik narkohandel.

Læs også: Amazon indrømmer: Der lyttes med, når den digitale assistent Alexa anvendes

Amazon og Google også ramt af aflytningsfrygt

Apple er dog ikke den eneste tech-gigant, der har været involveret i en privacy-skandale i forbindelse med optagelser fra stemmestyrede assistenter.

De tyske myndigheder har ifølge Bloomberg tidligere på ugen stoppet et lignende program hos Google, hvor ansatte og underleverandører udskrev optagelser, som den digitale assistent Google Assistant har foretaget af borgere i EU.

Samtidig kunne Bloomberg i april afsløre, at tusindvis af ansatte og underleverandører hos Amazon, som led i et lignende program, havde adgang til optagelser fra Amazons Echo-højttalere.

Efterfølgende blev optagelserne udskrevet og forsynet med notater før, at de blev indarbejdet i softwaren, som et led i at forbedre Amazons stemmestyrede assistent Alexas evne til at forstå brugernes kommandoer.

Læs også: Dansker var med til at skabe Siri: "Jeg havde tjent mange millioner, hvis jeg var blevet tre måneder længere"

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Styrelsen For It og Læring

Tester til forretningskritiske it-systemer

Midtjylland

Styrelsen For It og Læring

Ambitiøs it-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Midtjylland

Netcompany A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S