Tidligere Netdesign-ansat i Danmark vinder sag der tvinger Cisco til at betale kæmpeerstatning i USA: Sådan reagerede det danske selskab

Interview: Tilbage i 2008 afslørede en medarbejder i Netdesign et stort sikkerhedshul i Ciscos overvågningssoftware. Ifølge Netdesign-direktøren er det et godt eksempel på den kultur, der hersker i selskabet, selvom hændelsen skete for mere end 10 år siden.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den sag, som en tidligere NetDesign-medarbejder vandt over Cisco
  • Hvad NetDesigns direktør mener, at det fortæller om selskabet.
  • Hvor meget den tidligere medarbejder vandt på at føre sagen
439
2:15 min
For 11 år siden kunne en medarbejder for Netdesign i Danmark afsløre et stort sikkerhedshul i Ciscos Software.

Det udviklede sig til en større sag, der først nu er afsluttet med en kæmpebøde til Cisco.

Bøden skal blandt andet betales 16 amerikanske stater.

Dermed ender en tidligere ansat i Danmark altså med at have spillet en nøglerolle i en storstilet amerikansk sag.

Men på trods af, at det er 11 år siden, sikkerhedshullet blev påpeget, så viser det stadig noget om det danske TDC-selskab, Netdesign, og den mentalitet, der hersker i dag.

Det fortæller Netdesigns administrerende direktør, Marianne Horstmann, til Computerworld.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly