Den danske stat kræver en milliard kroner fra Just Eat

De danske skattemyndigheder mener, at Just Eat ikke har betalt tilstrækkeligt i skat, da madudleveringstjenesten i 2012 rykkede hovedkvarteret til London fra København. Derfor har den danske stat fremsat et krav på en milliard kroner.

Artikel top billede

Den danske stat mener ikke, at Just Eat har lagt tilstrækkeligt med penge i statskassen, da det danskstartede selskab rykkede hovedsædet til London i 2012.

Derfor har skattemyndighederne fremsat et krav på 126 millioner pund, hvilket svarer til omtrent en milliard kroner, fremgår det af Just Eats halvårsregnskab.

Det skriver TV2.

Skattestyrelsen har valgt ikke at udtale sig om sagen, da de er underlagt udvidet tavshedspligt i verserende sager, beretter mediet. Til gengæld viser Just Eat utilfredshed med kravet i regnskabet.

Madudleveringstjenesten har afsat 20,8 millioner pund, svarende til 169 millioner kroner, til skatteudgifter i alle lande, de operer i. Den endelige regning falder først efter en gensidig aftaleprocedure, som er i gang mellem de danske og britiske myndigheder nu. Ifølge regnskabet begyndte den procedure i april sidste år.

En talsperson fra Just Eat i London, James Baker, fortæller til TV2, at et svar måske først kommer i april 2020.

"Vi er ikke enige i beløbet på 126 millioner pund, men nu vil vi samarbejde, og så får vi at se, hvor det ender," siger han til mediet.

Just Eat opkøbt af hollandsk gigant

I slutningen af juli 2019 kom nyheden om, at Just Eat, som kendis-iværksætteren Jesper Buch blandt andet står bag, blev opkøbt af den hollandske gigant Takeaway.com.

Sammensmeltningen af de to selskaber betyder, at Takeaway.com bliver en af de største spillere på takeaway-markedet med en værdi på 8,2 milliarder pund, ifølge Reuters

Af andre store spillere findes Uber Eats og Deliveroo, hvor Amazon tidligere på året investerede 575 millioner dollar i sidstnævnte.

Du kan læse mere om opkøbet her: Just Eat opkøbt af hollandsk takeaway-gigant: Ukendt dansker står til at score milliardgevinst

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS