Nets-chefer misser kæmpe bonus som følge af milliardhandel med Mastercard

Flere Nets-chefer må vinke til farvel til selskabets lukrative incitamentsprogram frem mod 2022. Som en direkte konsekvens af Nets' frasalg af virksomhedens konto-til-konto-baserede tjenester til Mastercard for over 21 milliarder kroner tvinges Nets-cheferne til at sælge deres Nets-aktier til en aktuel kurs.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

60 til 70 Nets-chefer har udsigt til at dele op imod syv milliarder kroner, hvis det lykkes for den danske betalingsgigant at øge driftsresultatet med 50 procent samt nedbringe gælden væsentligt frem mod 2022.

Men Nets' frasalg af selskabets konto-til-konto-baserede tjenester, herunder Betalingsserivce, til Mastercard, betyder nu, at en række Nets-chefer må vinke farvel til det lukrative incitamentsprogram.

Nets oplyser nemlig til Finanswatch, at alle medarbejdere, som indgår i den over 21 milliarder kroner store handel med Mastercard, vil blive bedt om at frasælge deres aktier til en aktuel værdiansættelse.

Den eksakte pris for handlen er Prisen er 2,85 milliarder euro, svarende til omkring 21,3 milliarder kroner.

Det kan du læse mere om her: Nets sælger Betalingsservice til Mastercard i kæmpe milliardhandel

Nets ved ikke hvor mange chefer der er tale

Det står endnu uklart, hvor mange chefer, der bliver tvunget til at sælge deres Nets-aktier som følge af handlen med Mastercard, men Computerworld kunne tirsdag afsløre, at Mastercard i alt vil overtage 270 medarbejdere fra Nets.

Det kan du læse mere om her: Mastercard overtager 270 Nets-medarbejdere som del af milliardhandel

Frasalget til Mastercard svarer dog til omkring en tredjedel af Nets' samlede forretning, det må derfor antages, at der vil være tale om en betydelig andel af Nets-chefer, som ryger ud af incitamentsprogrammet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job