Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: To selskaber skiller sig særligt ud

17 antivirus-programmer er blevet testet i en omfattende undersøgelse af selskabernes evne til at holde hackere på afstand. Her er resultaterne.

Artikel top billede

Der er god grund til at vælge det rigtige antivirusprogram, så virksomhedens yderste sikkerhedsforsvar er bedst muligt.

Den uafhængige organitation AV Comparatives har set på, hvilke programmer der giver virksomheders it-sikkerhedsfolk mest arbejdsro.

I alt har organisationen testet 17 antivirusprogrammer og deres evne til at holde malware ude af virksomhedens systemer uden samtidig at forstyrre medarbejderne med falske meddelelser.

Læs også: Læs også: “Der er stadig en stor misforståelse om, at du er sikker, hvis blot du bruger Mac"

I den omfattende test sendte AV Comparatives 732 malware-angreb til systemer, der brugte de forskellige antivirusprogrammer.

Testen blev foretaget mellem marts og juni måned i år, og her fangede alle 17 virus-programmer mere end 98 procent af alle de angrebsforsøg, der blev sendt til dem.

Kaspersky og Bitdefender i front

Der er dog alligevel to af programmerne, der skiller sig særligt ud, når man ser på det samlede billede.

Læs også: Ny undersøgelse: Tre ud af fire virksomheder stoler ikke på egen it-sikkerhed

Russiske Kaspersky og det rumænske it-sikkerhedsfirma Bitdefender formåede nemlig at fange alt det malware, der blev sendt til de to programmer.

For at dobbelttjekke selskaberne udsætter AV Comparatives også programmerne for uskadelig software for at se, hvordan de reagerer.

Her sendte Bitdefender dog seks falske alarmer til brugeren, mens Kasperskys bud på et antivirusprgram ikke forstyrrede brugeren én eneste gang på de 732 forsøg.

Derudover scorer Microsofts eget antivirusprogram en fjerdeplads og undgik at blive kompromiteret en eneste gang.

Læs også: Danske virksomheder overvurderer deres egen it-sikkerhed: Så mange penge bør din virksomhed bruge på it-sikkerhed

Til gengæld måtte brugeren to gange til stilling til en malware og programmet sendte 24 falske alarmer til brugeren, der altså skulle arbejde lidt mere selv for det pæne resultat.

Artiklen fortsætter under grafen.

Fortinet ender i bunden

I bunden af testen finder vi Fortinet, der trods alt fanger 98 procent af al malwaren, men altså må se sig slået af de 16 konkurrerende selskaber.

Fortinets software blev nemlig kompromiteret hele 14 gange ud af 732 og det er altså det højeste antal i testen.

Tidligere på året overrakte AV Comparatives en række priser til de bedste antivirusprogrammer.

Her løb Bitdefender med to af priserne for mest enestående produkt og den bedste beskyttelse mod virkelige trusler.

Du finder hele rapporten fra AV Comparatives her.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision