Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: To selskaber skiller sig særligt ud

17 antivirus-programmer er blevet testet i en omfattende undersøgelse af selskabernes evne til at holde hackere på afstand. Her er resultaterne.

Artikel top billede

Der er god grund til at vælge det rigtige antivirusprogram, så virksomhedens yderste sikkerhedsforsvar er bedst muligt.

Den uafhængige organitation AV Comparatives har set på, hvilke programmer der giver virksomheders it-sikkerhedsfolk mest arbejdsro.

I alt har organisationen testet 17 antivirusprogrammer og deres evne til at holde malware ude af virksomhedens systemer uden samtidig at forstyrre medarbejderne med falske meddelelser.

Læs også: Læs også: “Der er stadig en stor misforståelse om, at du er sikker, hvis blot du bruger Mac"

I den omfattende test sendte AV Comparatives 732 malware-angreb til systemer, der brugte de forskellige antivirusprogrammer.

Testen blev foretaget mellem marts og juni måned i år, og her fangede alle 17 virus-programmer mere end 98 procent af alle de angrebsforsøg, der blev sendt til dem.

Kaspersky og Bitdefender i front

Der er dog alligevel to af programmerne, der skiller sig særligt ud, når man ser på det samlede billede.

Læs også: Ny undersøgelse: Tre ud af fire virksomheder stoler ikke på egen it-sikkerhed

Russiske Kaspersky og det rumænske it-sikkerhedsfirma Bitdefender formåede nemlig at fange alt det malware, der blev sendt til de to programmer.

For at dobbelttjekke selskaberne udsætter AV Comparatives også programmerne for uskadelig software for at se, hvordan de reagerer.

Her sendte Bitdefender dog seks falske alarmer til brugeren, mens Kasperskys bud på et antivirusprgram ikke forstyrrede brugeren én eneste gang på de 732 forsøg.

Derudover scorer Microsofts eget antivirusprogram en fjerdeplads og undgik at blive kompromiteret en eneste gang.

Læs også: Danske virksomheder overvurderer deres egen it-sikkerhed: Så mange penge bør din virksomhed bruge på it-sikkerhed

Til gengæld måtte brugeren to gange til stilling til en malware og programmet sendte 24 falske alarmer til brugeren, der altså skulle arbejde lidt mere selv for det pæne resultat.

Artiklen fortsætter under grafen.

Fortinet ender i bunden

I bunden af testen finder vi Fortinet, der trods alt fanger 98 procent af al malwaren, men altså må se sig slået af de 16 konkurrerende selskaber.

Fortinets software blev nemlig kompromiteret hele 14 gange ud af 732 og det er altså det højeste antal i testen.

Tidligere på året overrakte AV Comparatives en række priser til de bedste antivirusprogrammer.

Her løb Bitdefender med to af priserne for mest enestående produkt og den bedste beskyttelse mod virkelige trusler.

Du finder hele rapporten fra AV Comparatives her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job