Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: To selskaber skiller sig særligt ud

17 antivirus-programmer er blevet testet i en omfattende undersøgelse af selskabernes evne til at holde hackere på afstand. Her er resultaterne.

Artikel top billede

Der er god grund til at vælge det rigtige antivirusprogram, så virksomhedens yderste sikkerhedsforsvar er bedst muligt.

Den uafhængige organitation AV Comparatives har set på, hvilke programmer der giver virksomheders it-sikkerhedsfolk mest arbejdsro.

I alt har organisationen testet 17 antivirusprogrammer og deres evne til at holde malware ude af virksomhedens systemer uden samtidig at forstyrre medarbejderne med falske meddelelser.

Læs også: Læs også: “Der er stadig en stor misforståelse om, at du er sikker, hvis blot du bruger Mac"

I den omfattende test sendte AV Comparatives 732 malware-angreb til systemer, der brugte de forskellige antivirusprogrammer.

Testen blev foretaget mellem marts og juni måned i år, og her fangede alle 17 virus-programmer mere end 98 procent af alle de angrebsforsøg, der blev sendt til dem.

Kaspersky og Bitdefender i front

Der er dog alligevel to af programmerne, der skiller sig særligt ud, når man ser på det samlede billede.

Læs også: Ny undersøgelse: Tre ud af fire virksomheder stoler ikke på egen it-sikkerhed

Russiske Kaspersky og det rumænske it-sikkerhedsfirma Bitdefender formåede nemlig at fange alt det malware, der blev sendt til de to programmer.

For at dobbelttjekke selskaberne udsætter AV Comparatives også programmerne for uskadelig software for at se, hvordan de reagerer.

Her sendte Bitdefender dog seks falske alarmer til brugeren, mens Kasperskys bud på et antivirusprgram ikke forstyrrede brugeren én eneste gang på de 732 forsøg.

Derudover scorer Microsofts eget antivirusprogram en fjerdeplads og undgik at blive kompromiteret en eneste gang.

Læs også: Danske virksomheder overvurderer deres egen it-sikkerhed: Så mange penge bør din virksomhed bruge på it-sikkerhed

Til gengæld måtte brugeren to gange til stilling til en malware og programmet sendte 24 falske alarmer til brugeren, der altså skulle arbejde lidt mere selv for det pæne resultat.

Artiklen fortsætter under grafen.

Fortinet ender i bunden

I bunden af testen finder vi Fortinet, der trods alt fanger 98 procent af al malwaren, men altså må se sig slået af de 16 konkurrerende selskaber.

Fortinets software blev nemlig kompromiteret hele 14 gange ud af 732 og det er altså det højeste antal i testen.

Tidligere på året overrakte AV Comparatives en række priser til de bedste antivirusprogrammer.

Her løb Bitdefender med to af priserne for mest enestående produkt og den bedste beskyttelse mod virkelige trusler.

Du finder hele rapporten fra AV Comparatives her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job