Her er de bedste antivirus-programmer lige nu: To selskaber skiller sig særligt ud

17 antivirus-programmer er blevet testet i en omfattende undersøgelse af selskabernes evne til at holde hackere på afstand. Her er resultaterne.

Artikel top billede

Der er god grund til at vælge det rigtige antivirusprogram, så virksomhedens yderste sikkerhedsforsvar er bedst muligt.

Den uafhængige organitation AV Comparatives har set på, hvilke programmer der giver virksomheders it-sikkerhedsfolk mest arbejdsro.

I alt har organisationen testet 17 antivirusprogrammer og deres evne til at holde malware ude af virksomhedens systemer uden samtidig at forstyrre medarbejderne med falske meddelelser.

Læs også: Læs også: “Der er stadig en stor misforståelse om, at du er sikker, hvis blot du bruger Mac"

I den omfattende test sendte AV Comparatives 732 malware-angreb til systemer, der brugte de forskellige antivirusprogrammer.

Testen blev foretaget mellem marts og juni måned i år, og her fangede alle 17 virus-programmer mere end 98 procent af alle de angrebsforsøg, der blev sendt til dem.

Kaspersky og Bitdefender i front

Der er dog alligevel to af programmerne, der skiller sig særligt ud, når man ser på det samlede billede.

Læs også: Ny undersøgelse: Tre ud af fire virksomheder stoler ikke på egen it-sikkerhed

Russiske Kaspersky og det rumænske it-sikkerhedsfirma Bitdefender formåede nemlig at fange alt det malware, der blev sendt til de to programmer.

For at dobbelttjekke selskaberne udsætter AV Comparatives også programmerne for uskadelig software for at se, hvordan de reagerer.

Her sendte Bitdefender dog seks falske alarmer til brugeren, mens Kasperskys bud på et antivirusprgram ikke forstyrrede brugeren én eneste gang på de 732 forsøg.

Derudover scorer Microsofts eget antivirusprogram en fjerdeplads og undgik at blive kompromiteret en eneste gang.

Læs også: Danske virksomheder overvurderer deres egen it-sikkerhed: Så mange penge bør din virksomhed bruge på it-sikkerhed

Til gengæld måtte brugeren to gange til stilling til en malware og programmet sendte 24 falske alarmer til brugeren, der altså skulle arbejde lidt mere selv for det pæne resultat.

Artiklen fortsætter under grafen.

Fortinet ender i bunden

I bunden af testen finder vi Fortinet, der trods alt fanger 98 procent af al malwaren, men altså må se sig slået af de 16 konkurrerende selskaber.

Fortinets software blev nemlig kompromiteret hele 14 gange ud af 732 og det er altså det højeste antal i testen.

Tidligere på året overrakte AV Comparatives en række priser til de bedste antivirusprogrammer.

Her løb Bitdefender med to af priserne for mest enestående produkt og den bedste beskyttelse mod virkelige trusler.

Du finder hele rapporten fra AV Comparatives her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job