Stort it-nedbrud forhindrer check-in hos internationalt flyselskab: Passagerer ramt af lange køer, aflysninger og forsinkelser

Massive it-problemer hos British Airways har ramt passagerer i flere britiske lufthavne. Passagerer kan ikke checke in, og flere fly kan ikke lette.

Artikel top billede

Problemer med it-systemerne hos det engelske flyselskab British Airways har resulteret i lange køer, massive forsinkelser og flere flyaflysninger onsdag midt i ferietrafikken.

Flere tusinde passagerer i Storbritanniens lufthavne er ramt af it-nedbruddet, som British Airways selv omtaler som 'systems issues.'

It-nedbruddet har særligt ramt de tre London-lufthavne Gatwick, London City samt Europas største lufthavn, Heathrow, hvor det har været umuligt for flere passagerer at checke in, ligesom flere fly ikke har været i stand til at lette.

Det betyder, at flere passager har siddet fanget i fly i flere timer uden at kunne lette.

Det skriver Reuters.

Læs også: 383 millioner hotelgæster blev ramt af Marriott-læk men flere hoteller har samme problem: Mere end to ud tre hoteller lækker dine data

British Airways har flere gange været ramt af it-nedbrud

Onsdagens problemer er tilsyneladende ikke en sjældenhed hos British Airways.

For et års tid siden måtte selskabet aflyse flere afgange fra Heathrow på grund af problemer med en underleverandørs it-system.

Og tilbage i maj 2017 strandede 75.000 British Airways-passagerer som følge af et kæmpe strømnedbrud.

Læs også: Stort flyselskab er tavs om årsag til hackerangreb, men to eksperter har et bud på hvordan det gik til, da tusindvis af kundedata blev stjålet

British Airways har ikke ønsket at oplyse til Reuters, hvor stort et antal kunder, der er ramt, men ifølge Heathrow-lufthavnens hjemmeside er halvdelen af British Airways-afgangene mellem klokken 9.30 og frem til fra lufthavnens terminal fem aflyste eller forsinkede.

British Airways oplyser, at selskabet er overgået til et manuelt backup-system, og flyselskabet tilbyder alle kunder muligheden for at ombooke deres fly til en anden dag.

Derudover har British Airways-topchefen, Alex Cruz, gjort det klart, at flyselskabet nu vil tage skridt, der skal sikre, at der aldrig igen vil ske fejl i selskabets it-systemer.

I begyndelsen af juli fik British Airways desuden en bøde på omkring 1,5 milliarder kroner for at overtræde GDPR.

Det kan du læse mere om her: Britisk flyselskab får milliardstor GDPR-bøde for at miste personoplysninger på 500.000 kunder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S