Huawei går med i internationalt samarbejde om at styrke cybersikkerheden

Den kinesiske netværks- og mobilgigant Huawei har tilsluttet sig Paris Call-deklarationen, der forpligter medlemmerne til at samarbejde om at øge sikkerheden i produkter og bekæmpe cybrekriminalitet

Artikel top billede

Huawei forpligter sig nu via et internationalt samarbejde til at gøre deres digitale produkter mere sikre og bekæmpe cyberkriminalitet.

Det sker ved, at kinesiske Huawei har tilsluttet sig Paris Call-deklarationen.

Det skriver det kinesiske selskab i en pressemeddelelse.

Det er også en forudsætning for medlemmerne, at de skal styrke samarbejdet på tværs af landegrænser og løfte i flok.

Læs mere her:Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Paris Call er kommet til verden på foranledning af den franske præsident Emmanuel Macron og UNESCO. Medlemmerne tæller 67 selskaber og organisationer, heriblandt Europol, Facebook, Ericsson, Siemens og Telenor.

"Det er selve fundamentet for Huaweis eksistens, at vi altid stræber efter bedre sikkerhed," skriver John Suffolk, der er Global Cyber Security & Privacy Officer hos Huawei, og fortsætter:

"Vi støtter fuldt ud enhver bestræbelse, idé eller ethvert forslag, der kan højne sikkerheden ved brug af produkter og tjenester – for regeringer, kunder og deres kunder. Globale tiltag, der stræber mod at styrke forsvaret mod cyberkriminalitet, herunder åbenhed, transparens og internationale standarder, har vores fulde opbakning."

Donald Trump fryger spionage

Medlemsskabet af Paris Call kommer på bagkant af en række måneder, hvor Huawei har været genstand for megen debat.

Tilbage i maj 2019 valgte Donald Trump af placere Huawei på regeringens entity list, der udgør selskaber, som USA's handelsministerium mener er til fare for amerikansk sikkerhed.

Den såkaldte sortlistning gør, at amerikanske selskaber ikke må drive forretning med Huawei. Efterfølgende har Donald Trump dog åbnet op for, at virksomheder fra USA kan søge om en licens til at handle med Huawei, hvis der ikke er nogen sikkerhedsrisiko forbundet ved samarbejdet.

Læs mere her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Denne manøvre, som USA har været ude i, bunder i frygten for, om det kinesiske selskab kan eller vil bruge deres udstyr til at spionere for den kinesiske regering.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at Huawei har et grundlæggende ønske om at samarbejde med regeringer, andre private virksomheder og civilsamfundet generelt. Ønsket kommer for at udvikle og sikre foranstaltninger, der gør den digitale verden mere sikker.

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S