Huawei går med i internationalt samarbejde om at styrke cybersikkerheden

Den kinesiske netværks- og mobilgigant Huawei har tilsluttet sig Paris Call-deklarationen, der forpligter medlemmerne til at samarbejde om at øge sikkerheden i produkter og bekæmpe cybrekriminalitet

Artikel top billede

Huawei forpligter sig nu via et internationalt samarbejde til at gøre deres digitale produkter mere sikre og bekæmpe cyberkriminalitet.

Det sker ved, at kinesiske Huawei har tilsluttet sig Paris Call-deklarationen.

Det skriver det kinesiske selskab i en pressemeddelelse.

Det er også en forudsætning for medlemmerne, at de skal styrke samarbejdet på tværs af landegrænser og løfte i flok.

Læs mere her:Er Huawei truet på livet? Her er konsekvenserne af Google-forbud og amerikansk modstand

Paris Call er kommet til verden på foranledning af den franske præsident Emmanuel Macron og UNESCO. Medlemmerne tæller 67 selskaber og organisationer, heriblandt Europol, Facebook, Ericsson, Siemens og Telenor.

"Det er selve fundamentet for Huaweis eksistens, at vi altid stræber efter bedre sikkerhed," skriver John Suffolk, der er Global Cyber Security & Privacy Officer hos Huawei, og fortsætter:

"Vi støtter fuldt ud enhver bestræbelse, idé eller ethvert forslag, der kan højne sikkerheden ved brug af produkter og tjenester – for regeringer, kunder og deres kunder. Globale tiltag, der stræber mod at styrke forsvaret mod cyberkriminalitet, herunder åbenhed, transparens og internationale standarder, har vores fulde opbakning."

Donald Trump fryger spionage

Medlemsskabet af Paris Call kommer på bagkant af en række måneder, hvor Huawei har været genstand for megen debat.

Tilbage i maj 2019 valgte Donald Trump af placere Huawei på regeringens entity list, der udgør selskaber, som USA's handelsministerium mener er til fare for amerikansk sikkerhed.

Den såkaldte sortlistning gør, at amerikanske selskaber ikke må drive forretning med Huawei. Efterfølgende har Donald Trump dog åbnet op for, at virksomheder fra USA kan søge om en licens til at handle med Huawei, hvis der ikke er nogen sikkerhedsrisiko forbundet ved samarbejdet.

Læs mere her: Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Denne manøvre, som USA har været ude i, bunder i frygten for, om det kinesiske selskab kan eller vil bruge deres udstyr til at spionere for den kinesiske regering.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at Huawei har et grundlæggende ønske om at samarbejde med regeringer, andre private virksomheder og civilsamfundet generelt. Ønsket kommer for at udvikle og sikre foranstaltninger, der gør den digitale verden mere sikker.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS