USA udskyder at tildele amerikanske selskaber licens til at handle med Huawei - har modtaget 50 ansøgninger

USA's regering udskyder beslutninger om at give amerikanske selskaber tilladelse til at handle med Huawei. Indtil videre har det amerikanske handelsministerium modtaget 50 ansøgninger fra virksomheder, der ønsker at få handlen op og køre igen.

Artikel top billede

Amerikanske selskaber er blevet opfordret til at sende en ansøgning om tilladelse til at handle med kinesiske Huawei.

Men nu lyder meldingen fra Det Hvide Hus, at beslutningerne om at give en række amerikanske selskaber lov til at levere til Huawei udskydes.

Det sker som et amerikansk modtræk i handelskrigen, da Kina sidste uge valgte at stoppe alt indkøb af amerikanske landbrugsvarer.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, der henviser til unavngivne kilder.

I maj 2019 sortlistede Donald Trump Huawei ved at sætte selskabet på den såkaldte entity list, der gør det ulovligt for amerikanske virksomheder at handle med udvalgte selskaber.

Efterfølgende blødte præsidenten dog op for, at virksomheder fra USA kunne søge om licens til at handle med Huawei, hvis ikke samhandlen udgør en sikkerhedsrisiko

Læs mere her: Trump lemper på Huawei-sanktioner: Handel kan komme igang igen

USA's handelsminister Wilbur Ross har været ude og fortælle, at hans ministerium indtil videre har modtaget 50 ansøgninger fra amerikanske selskaber, der søger licens.

Men de selskaber må nu væbne sig med tålmodighed, da det er uvis, hvornår licenserne uddeles.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse