USA udskyder at tildele amerikanske selskaber licens til at handle med Huawei - har modtaget 50 ansøgninger

USA's regering udskyder beslutninger om at give amerikanske selskaber tilladelse til at handle med Huawei. Indtil videre har det amerikanske handelsministerium modtaget 50 ansøgninger fra virksomheder, der ønsker at få handlen op og køre igen.

Artikel top billede

Amerikanske selskaber er blevet opfordret til at sende en ansøgning om tilladelse til at handle med kinesiske Huawei.

Men nu lyder meldingen fra Det Hvide Hus, at beslutningerne om at give en række amerikanske selskaber lov til at levere til Huawei udskydes.

Det sker som et amerikansk modtræk i handelskrigen, da Kina sidste uge valgte at stoppe alt indkøb af amerikanske landbrugsvarer.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, der henviser til unavngivne kilder.

I maj 2019 sortlistede Donald Trump Huawei ved at sætte selskabet på den såkaldte entity list, der gør det ulovligt for amerikanske virksomheder at handle med udvalgte selskaber.

Efterfølgende blødte præsidenten dog op for, at virksomheder fra USA kunne søge om licens til at handle med Huawei, hvis ikke samhandlen udgør en sikkerhedsrisiko

Læs mere her: Trump lemper på Huawei-sanktioner: Handel kan komme igang igen

USA's handelsminister Wilbur Ross har været ude og fortælle, at hans ministerium indtil videre har modtaget 50 ansøgninger fra amerikanske selskaber, der søger licens.

Men de selskaber må nu væbne sig med tålmodighed, da det er uvis, hvornår licenserne uddeles.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS