USA udskyder at tildele amerikanske selskaber licens til at handle med Huawei - har modtaget 50 ansøgninger

USA's regering udskyder beslutninger om at give amerikanske selskaber tilladelse til at handle med Huawei. Indtil videre har det amerikanske handelsministerium modtaget 50 ansøgninger fra virksomheder, der ønsker at få handlen op og køre igen.

Artikel top billede

Amerikanske selskaber er blevet opfordret til at sende en ansøgning om tilladelse til at handle med kinesiske Huawei.

Men nu lyder meldingen fra Det Hvide Hus, at beslutningerne om at give en række amerikanske selskaber lov til at levere til Huawei udskydes.

Det sker som et amerikansk modtræk i handelskrigen, da Kina sidste uge valgte at stoppe alt indkøb af amerikanske landbrugsvarer.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg, der henviser til unavngivne kilder.

I maj 2019 sortlistede Donald Trump Huawei ved at sætte selskabet på den såkaldte entity list, der gør det ulovligt for amerikanske virksomheder at handle med udvalgte selskaber.

Efterfølgende blødte præsidenten dog op for, at virksomheder fra USA kunne søge om licens til at handle med Huawei, hvis ikke samhandlen udgør en sikkerhedsrisiko

Læs mere her: Trump lemper på Huawei-sanktioner: Handel kan komme igang igen

USA's handelsminister Wilbur Ross har været ude og fortælle, at hans ministerium indtil videre har modtaget 50 ansøgninger fra amerikanske selskaber, der søger licens.

Men de selskaber må nu væbne sig med tålmodighed, da det er uvis, hvornår licenserne uddeles.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,