Erhvervsministeren vil fjerne lovgivning der spænder ben for it-iværksættere: "Danmark har mistet sin digitale førerposition"

Danmarks nye erhvervsminister, Simon Kollerup (S), proklamerer nu, at regeringen vil tilbagerulle lovgivning, der står i vejen for it-iværksættere.

Artikel top billede

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) mener, at Danmark har mistet sin digitale førerposition.

Derfor er der brug for at rulle lovgivning tilbage, som spænder ben for danske it-virksomheder. Særligt de små og mellemstore virksomheder.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Læs også: IT-Branchen trækker i land om udsigten til ny rød regering: Var bekymret før valget - men glæder sig nu til samarbejde

"Vi har masser af folk med gode idéer, men vi kan også se, at Danmark ikke længere har en digital førerposition. Derfor skal vi på hele linjen – og især for de små og mellemstore virksomheder – støtte op om teknologisk iværksætteri. Fra regeringens side skal vi arbejde på, at virksomhederne ikke oplever unødige lovgivningsmæssige barrierer," siger Simon Kollerup til Finans.

Den nytiltrådte erhvervsminister peger dog ikke på nogen specifikke områder, hvor regeringen planlægger at fjerne lovgivning.

Tværtimod mener Kollerup eksempelvis ikke, at Danmark bør slekke på kravene til kunstig intelligens for at komme frem i feltet. Han mener ikke, at dataetik er et skældsord men en konkurrencefordel.

Læs også: 15.000 bilister slipper for klip i kørekortet på grund af hul i Rigspolitiets it-system

Jyske Bank

Graduate, Forretningsudvikling Erhverv

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger erfaren leder til at motivere og lede vores IT-supportere i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S