Saxo Bank-milliardærs hotelportal mangler penge efter skuffende sommer: Søger investering på 10 millioner

Hotelportalen Nustay, der blandt andet af ejet af Lars Seier Christensen, har brug for penge efter en skuffende sommer. Manglende bookinger betyder, at Nustay nu søger en investering på 10 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Saxo Bank milliardæren Lars Seier Christensens hotelportal, Nustay, har brug for penge og beder derfor nu selskabets nuværende eller nye investorer om at skyde 10 millioner kroner i virksomheden.

"Nustay har lidt en nedgang i cashflowet på grund af udfordringer med Nustays marketingintegration i forbindelse med integrationen skal konverteres fra en beta-version til en hel udgave," skriver Nustay i en børsmeddelelse.

Af børsmeddelelsen forklares årsagen til det faldende cashflow ved, at Nustay har været ramt af "højt antal" mislykkedes bookinger i højsæsonen, ligesom længden af de ophold, der er blevet booket gennem portalen, har været kortere end forventet.

Læs også: Anders Fogh Rasmussen bliver rådgiver for Saxo Bank-milliardærs blockchain-satsning

Lars Seier Christensen, der sammen med Kim Fournais stiftede Saxo Bank, ejer i underkanten af 20 procent af selskabet gennem sit eget selskab, Seier Capital, men han er ikke det eneste kendte ansigt i hotelplatformens ejerkreds.

It-rigmanden Magnus Kjøller sidder på lidt over seks procent af selskabet.

Du kan se listen over alle selskabets ejere her.

Læs også: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Flere kendte ejere

Lars Seier Christensen, der sammen med Kim Fournais stiftede Saxo Bank, ejer i underkanten af 20 procent af selskabet gennem sit eget selskab, Seier Capital, men han er ikke det eneste kendte ansigt i hotelplatformens ejerkreds.

Pointshop-rigmanden Magnus Kjøller sidder på lidt over seks procent af selskabet.

Du kan se listen over alle selskabets ejere her.

Læs også: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Har klaget til EU over internationale hotelgiganter

Nustay, der ledes af danske Mathias Lundø Nielsen i spidsen, blev etableret i 2014.

I foråret sendte Nustay en klage EU's danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) over de internationale hotelgiganter i form af Booking.com og Expedia.com

Det kan du læse mere om her: Lars Seiers hotelportal klager til EU over internationale giganters 'ulovlige prisaftaler'

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos