Saxo Bank-milliardærs hotelportal mangler penge efter skuffende sommer: Søger investering på 10 millioner

Hotelportalen Nustay, der blandt andet af ejet af Lars Seier Christensen, har brug for penge efter en skuffende sommer. Manglende bookinger betyder, at Nustay nu søger en investering på 10 millioner kroner.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Saxo Bank milliardæren Lars Seier Christensens hotelportal, Nustay, har brug for penge og beder derfor nu selskabets nuværende eller nye investorer om at skyde 10 millioner kroner i virksomheden.

"Nustay har lidt en nedgang i cashflowet på grund af udfordringer med Nustays marketingintegration i forbindelse med integrationen skal konverteres fra en beta-version til en hel udgave," skriver Nustay i en børsmeddelelse.

Af børsmeddelelsen forklares årsagen til det faldende cashflow ved, at Nustay har været ramt af "højt antal" mislykkedes bookinger i højsæsonen, ligesom længden af de ophold, der er blevet booket gennem portalen, har været kortere end forventet.

Læs også: Anders Fogh Rasmussen bliver rådgiver for Saxo Bank-milliardærs blockchain-satsning

Lars Seier Christensen, der sammen med Kim Fournais stiftede Saxo Bank, ejer i underkanten af 20 procent af selskabet gennem sit eget selskab, Seier Capital, men han er ikke det eneste kendte ansigt i hotelplatformens ejerkreds.

It-rigmanden Magnus Kjøller sidder på lidt over seks procent af selskabet.

Du kan se listen over alle selskabets ejere her.

Læs også: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Flere kendte ejere

Lars Seier Christensen, der sammen med Kim Fournais stiftede Saxo Bank, ejer i underkanten af 20 procent af selskabet gennem sit eget selskab, Seier Capital, men han er ikke det eneste kendte ansigt i hotelplatformens ejerkreds.

Pointshop-rigmanden Magnus Kjøller sidder på lidt over seks procent af selskabet.

Du kan se listen over alle selskabets ejere her.

Læs også: Indisk stjerne-CIO skal flytte hele Saxo Banks infrastruktur i skyen på under fem år: "Vi skal være ’the Amazon of finance'"

Har klaget til EU over internationale hotelgiganter

Nustay, der ledes af danske Mathias Lundø Nielsen i spidsen, blev etableret i 2014.

I foråret sendte Nustay en klage EU's danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R) over de internationale hotelgiganter i form af Booking.com og Expedia.com

Det kan du læse mere om her: Lars Seiers hotelportal klager til EU over internationale giganters 'ulovlige prisaftaler'

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos