Her er den benhårde lære af NNIT's krise: Derfor er det gået galt for selskabet

ComputerViews: NNIT har været alt for længe om at tage bestik af udviklingen i markedet. Det betyder, at selskabet er kastet ud i en omfattende krise. Nu står selskabet over for en række afgørende beslutninger. Fremover skal udvises rettidig omhu.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i de tre vigtigste lektier af NNIT's nedtur
  • Læs hvorfor NNIT er nødt til at revudere selskabets prissætninger
  • Find ud af hvorfor kunderne flygter fra selskabet og NNIT står til at miste mere end 10 procent af selskabets omsætning
  • Indsigt i hvordan NNIT kan komme tilbage på ret kurs
  • Se de afgørende valg NNIT-ledelsen står over for i den kommende tid
1.692
8:30 min
ComputerViews: NNIT er kastet ud i en dyb krise.

Kunder flygter, flere af selskabets største kontrakter opsiges, aktiekursen styrter nedad.

Den nedgående kurve kommer til udtryk ved, at overskuddet for andet kvartal på blot et år et faldet med næsten 40 procent.

Konsekvensen er klar.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS